„Ботулиновият токсин се прилага като лекарствен продукт. Седем са разрешените в България лекарствени продукти, които имат и утвърдена цена, и могат да се разпространяват на българския пазар. Има доста особености при прилагането им“. Това каза пред bTV изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата маг.-фарм. Богдан Кирилов по повод пациентките, пострадали при поставяне на ботокс.
„В кратките характеристики на всички лекарствени продукти е посочено, че следва да се прилагат единствено от лекари с подходяща квалификация и опит в прилагането на продуктите. От предоставените данни сме установили, че това не се е случило в конкретния случай с пострадалите жени, приети в „Пирогов“, уточни Кирилов.
По думите му в момента се извършва проверка от ИАМН и ДАНС и днес предстои среща на експертно ниво, на която да бъдат предоставени данни от иззетите опаковки от дамата, която е установена като извършител.
„Снети са й обяснения за това какво се е случило и това ще даде възможност да разберем какъв е лекарственият продукт. Ако се касае за неразрешен за употреба, ще направим справка какви анализи могат да бъдат извършени, така че да се прецени до каква степен продуктът, който тя е съхранявала, е съответно лекарствен продукт и по какъв начин е доставен в страната“, обясни Богдан Кирилов.
Той подчерта, че е изключително важно разпореждането на министър Силви Кирилов за преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина.
„С проверките бяха ангажирани и РЗИ, тъй като има данни, че такъв тип продукти се прилагат и в козметични салони, което категорично не отговаря на нормативната уредба. Има много специфични изисквания по отношение на съхранението. Това са лекарствени продукти, които се съхраняват при специфични условия по отношение на температура. Задължително е те да бъдат съхранявани от 2 до 8 градуса. Съответно разреждането също е изключително специфично. За да бъде определена дозовата единица се използва разредител – натриев хлорид, което също е предпоставка за допускане на грешка от човек без квалификация и опит. Много са възможностите за допускане на такъв тип грешки и затова е изключително важно да се спазва легалната верига на доставка и съхранение на тези лекарствени продукти“, обясни още Богдан Кирилов.
Той е категоричен, че в „гаражните салони“ е незаконно да се съхраняват такива лекарства. Единствените помещения, където могат да се съхраняват, са тези, които са определени в съответните закони.
Богдан Киров заяви, че онлайн търговията може да се случва само за лекарствени продукти без лекарско предписание, като лицето, което я извършва, трябва да притежава физическа аптека или дрогерия. „Ако се предлага лекарствен продукт по лекарско предписание по интернет, е много рисково, защото не се знае как е съхраняван и какво реално съдържа той“, каза още директорът на ИАЛ.
В отговор на въпрос за липсващите болкоуспокоителни за онкоболните пациенти той обясни, че те ще бъдат доставени по реда на Наредба 10 като извънреден внос за лечебните заведения. „Полагат се и максимални усилия да бъдат ускорени доставките и за аптеките. Имаме уверение, че те ще бъдат направени по-рано и се надявам това да се случи около средата на месеца“, каза Богдан Кирилов.