„Всяка година бюджетът на НЗОК се прави със заложен в него дефицит. В БЛС сме създали една макрорамка, която да изчисти дефицита. Крайно време е да спрем с плануването на бюджет, особено за медицински дейности, медицински изделия и медико-диагностични дейности да се плануват с дефицит. Практиката показва, че той винаги е за сметка на дейността на колегите, ангажирани в здравеопазването.“ Това каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев на пресконференция днес.
Разчетите на експертите на съсловната организация сочат, че прогнозите приходи в бюджета на НЗОК за 2018 г. могат да достигнат 3,7 млн. лева, а има възможност да нарастнат и до 3,855 млн. лева. "Това на практика е увеличение в рамките на 330 000 - 402,184 млн.лв, сравнено с предходната година”, заяви др. Грозев. Увеличението е във връзка с повишения размер на минималната работна заплата, увеличените здравноосигурителни прагове, променената вноска от държавата за здравно осигуряване, както и с по-успешната събираемост на здравните вноски.
Предвижданото увеличение за ПИМП и СИМП е сума, с която да се достигнат 20-22% от бюджета на касата, а целта е в следващите години да достигне 28-30% от бюджета. „По този начин ще бъде осигурена дейността в извънболнична помощ и най-вече на профилактиката“, каза д-р Грозев.
„Имаме увеличение и в болничната помощ, чиято първата цел е да изчистим това политическо и финансово недоразумение, наречено „надлимитна дейност“. Втората цел е да има повишаване и в цените на клиничните пътеки, който не са променяни от 10 години“, поясни д-р Грозев.
БЛС настоява и за законодателна промяна, която да регламентира резервът на здравната каса да е оставен на 5% (в момента той възлиза на 10 на сто от бюджета на касата, б. р.) и да не се отваря още от началото на годината, а да се ползва само когато настъпят истински извънредни обстоятелства, уточни Грозев. За пример на такива обстоятелства председателят на БЛС посочи извънредни природни бедствия, епидемиологични обстановки, тежки катастрофи с много пострадали, бежански вълни.
Финансовият поток от надсъбрани средства да бъде включен към резерва и да се използва само при необходимост, искат още от лекарския съюз.
Предложението е изпратено до институциите, от които зависи създаването на Бюджет 2018. Целта е по компетентност да бъдат обсъдени финансовите въпроси между страните МЗ, НЗОК и БЛС.
Дайте бюджета направо да се прави от фармаиндустрията. Тогава няма да има пари за болници ДКЦ и домашни лекари. Те и без това контролират Надзорния съвет на НЗОК
Не е работа на БРС,да се занимава с бюджета на Здравна Каса!!!Дайте си цените на труда ,пък Касата,ще купува от нас мед.услуги ,колкото позволява нейния бюджет,справка колегите стоматолози!!!
БЛС
Същата песен отново на нов глас! И отново се опитват да обединят бюджетите на ПИМП и СИМП, като при вътрешното разпределение потокът бъде насочен предимно към СИМП! И си мислят, че ние не го вдяваме това! Или пък ще го приемем безропотно!
Колега, това не е вярно! Научете се да четете бюджети