„Решението да се посветиш на тази професия понякога се взима емоционално и романтично, но по време на обучението има моменти на вътрешни терзания и отчаяние заради обемния материал, който трябва да се възприеме. И в същото време, докато четеш за сесиите, е разочароващо да виждаш в социалните мрежи калко е лошо да си лекар, защото това са хора, които са превърнали здравето в бизнес и не обръщат внимание на своите пациенти. Използвам случая да ви кажа, че нищо от това, което се чува в публичното пространство, не е истина за лекарската професия“. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по време на официалната церемония, на която днес бяха връчени сертификатите на отличените със стипендии 45 студенти по медицина. Те ще получават по 150 лв. месечно в рамките на една учебна година.
„Истината е, че лекарите в България са много добри. Сами ще усетите, че благодарните пациенти са много повече от недоволните. Никой пациент обаче няма способността да разбере доколко добре сте се справили в операционната, при лечението му и при поставянето на диагнозата. Пациентът обаче помни вниманието и ако вие не забравяте това, той ще го оцени”, каза още д-р Маджаров.
Председателят на Комисията, класирала стипендиантите д-р Нели Нешева - член на УС на БЛС поздрави стипендиантите. “Тази година в кампанията се включиха над 250 кандидата, а 146 от тях с отличен успех. 10 пък са пълните отличници. За съжаление можем да подпомогнем само 45, но всеки един заслужава и във Вас е нашата надежда", каза тя
Бъдещите лекари бяха поздравени и от представители на фирмите – партньори на БЛС в кампанията за подпомагане на студентите.
„Изключително съм щастлива, че инвестираме в бъдещото на българското здравеопазване. Това, което правим има смисъл, да Ви накараме да останете тук в България, за да се грижите за нас. Това е кауза“, заяви Лора Ивчева управляващ директор на Sanofi България.
„Преди 20 години аз бях на Вашето място и получавах стипендии. Днес съм много щастлив, че мога да бъда тук и да върна жеста“, каза Андре Васконселос, генерален мениджър на Рош България.
„Подадохме ръка на тази инициатива още при създаването й, защото вярвам в партньорството“. С тези думи се обърна към стипендиантите Зоя Паунова. Изпълнителният директор на АстраЗенека допълни, че само заедно и обединени можем да постигнем революционните промени, на които се радва медицината.
Елена Масларова, мениджър достъп Пазари на АбВи също поздрави отличените, като ги призова да останат в страната ни. „Вдигайте летвата все по-високо, вярваме и разчитаме на Вас“, заяви Елена Масларова.
Програмата за финансово подпомагане продължава. През цялата година приемът на документи за финансиране на участие в национални и международни научни форуми на специализанти, докторанти и млади лекари до 35 години.
Маджаров стига, лъга младите хора с жълти стотинки за семки и бонбонки, сега сигурно ги кандардисваш да мълчат и да слушат какво им казва вожда. В България има много добри и точни лекари, но има и такива, които източват здравната каса с ненужни операции и злоупотреби от различно естество.
Каква помощ е това бе другарю Маджаров. Един съвременен западен медицински учебник е 400-600 U$ , За къде си ти с тези смешни 80 долара да ги наричаш помощ. Ще обядват 7 пъти в Макдоналдс и толкова. А иначе млади колеги, не се оставяйте виновните за ниския социален статус на българския лекар и тази пропаднала организация блс да ви подкупват със семки и бонбонки. Ще изглупеете адски, ако останете в кочинката на Баце ,където ще бъдете просто поредните по-млади сочени за крадци само защото никой не иска да ви направи заплащането европейско и така е най-лесно да се парират исканията ви -като ви наричат крадци.