Петък, 14 Март 2025
14
март
 

Без промени приеха бюджета на МЗ на второ четене

Петък, 14 Март 2025 | 11:19:28 Надежда Ненова


Депутатите от парламентарната бюджетна комисия приеха бюджета на МЗ така, както беше предложен от МС. Това се случи на вчерашното заседание на комисията, на което бяха разгледани трите основни бюджета – на Държавното обществено осигуряване (ДОО),

Депутатите от парламентарната бюджетна комисия приеха бюджета на МЗ така, както беше предложен от МС. Това се случи на вчерашното заседание на комисията, на което бяха разгледани трите основни бюджета – на Държавното обществено осигуряване (ДОО), на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и накрая – на държавата, част от който е и бюджетът на Здравното ведомство.

Не беше прието предложението на „Възраждане“ за отпускане на 45 млн. лв. за детската болница в Бургас. Не беше прието и предложението на ПП-ДБ да бъде записана подробна разбивка на политиките в централния бюджет. Разбивката, предложена от депутатите, включва 5 млн. лв. за дейности по асистирана репродукция; за организирането и провеждането на скрининг на заболявания, свързани с детското здраве и репродуктивното здраве на жените – неонатален скрининг и скрининг на злокачествени новообразувания на шийката на матката - 15 000,0 хил. лв.; за компенсиране на разходите за деца, които не са приети в общински детски ясли и яслени групи в държавни и общински детски градини - 15 000,0 хил. лв. и за организирането и провеждането на пилотна програма за въвеждане на репродуктивен генетичен скрининг за носителство 2 420,0 хил. лв.

„По отношение на разходите за инвитро, 22 млн. лв. са включени в бюджета на МЗ, а допълнителните 2 млн. лв., които бяха записани в централен бюджет през 2024 г., не бяха използвани, тъй като от Министерството не са заявили необходимост от тях. Всички предложени разходи са включени в Централния бюджет и могат да бъдат видени в политиките на всяко министерство“, каза по време на дебатите финансовият министър Теменужка Петкова.

„Ние искаме да бъдат записани тези разходи, да бъдат извадени основните политики, за да може да се вижда как се разходват тези средства и евентуално народните представители да дават насоки на министерствата“, отвърна Асен Василев от ПП-ДБ.

Депутатите отхвърлиха и другото предложение на ПП-ДБ – да бъдат предвидени допълнителни средства от 63 млн. лева за психиатрична помощ и осигуряване на издръжка на държавните психиатрични болници и още 5 млн. лева за лечение на остра туберкулозна инфекция. Според предложението средствата могат да се осигурят от повишаване на данъка върху хазарта, но то не получи подкрепа.

Припомняме, че в бюджета на Министерството на здравеопазването са предвидени 1 203 828,3 хил. лв. От тях разходите за персонал са 576 816,0 хил. лв., 333 031,3 хил. лв., а за текущи трансфери, обезщетения и помощи за домакинствата - 22 000,0 хил. лв.

За капиталови разходи са предвидени 77 201,0 хил. лв., а за неосигурени лица - 191 132,3 хил. лв.

В бюджета на държавата също така е записано, че министърът на здравеопазването трябва да организира и създава необходимите условия и предпоставки за изграждането на Национална многопрофилна детска болница в гр. София чрез „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД за сметка на средствата на дружеството.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Xjyc


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ с допълнителни мерки към ТЕЛК комисиите в Плевен заради забавени решения на 81 деца
14.03.2025 17:44:21

МЗ с допълнителни мерки към ТЕЛК комисиите в Плевен заради забавени решения на 81 деца

Заради напускането на единствения педиатър в трите ТЕЛК комисии в Плевен и непосилните им графици ...

МЗ и МВР обсъдиха общи действия срещу инцидентите с психичноболни
14.03.2025 17:27:21

МЗ и МВР обсъдиха общи действия срещу инцидентите с психичноболни

Заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева участва в работна среща със замест ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...