Сряда, 15 Януари 2025
18
апр
 

Безплатни прегледи за имунен дефицит в Седмицата на имунологията

Вторник, 18 Април 2017 | 15:08:25


В периода 24 - 28 април 2017 г, екипът на Лабораторията по клинична имунология в УМБАЛСМ „Пирогов&rdquo

В периода 24 - 28 април 2017 г, екипът на Лабораторията по клинична имунология в УМБАЛСМ „Пирогов” организира кампания за безплатни прегледи и консултации на хора, които страдат или имат съмнение за имунен дефицит. Кампанията се провежда в рамките на Седмицата на имунодефицитните заболявания и отбелязването на Световния ден на имунологията - 29 април.  

Денят на имунологията се определя като една от малкото международни дати на здравна тематика, който не е посветен на „борбата срещу“ конкретно заболяване, а на утвърждаване на съвременната имунология като наука и на дейностите по запазване, стимулиране и контрол на защитните сили на организма.

Тази година Световният ден на имунологията е посветен на имунодефицитните състояния като причина за възникване на алергичните състояния при възрастни и деца.

Както е известно, имунната система е първата бариера срещу навлизането на патогенни микроорганизми (вирусни, бактериални, гъбични) в организма на човека. Тя е отговорна и за изграждане на специфична защита срещу някои собствени патологични клетки и молекули, предизвикващи зачестилите напоследък автоимунни заболявания. Тези промени в имунната система са причина за първични (вродени) или вторични (придобити) имунодефицити, а също и за свръхчувствителност от бърз или от забавен тип, изразена най-често с алергични прояви.

Според проф. д-р Фани Мартинова, координатор на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология в УМБАЛСМ "Пирогов", всеки пациент може да се ориентира дали той или детето му се нуждаят от имунологична консултация по наличието на един или няколко от 10-те критерия за наличие на вроден имунен дефицит, определени от Европейската федерация на имунологичните дружества (EFIS).  Тези критерии включват:

  • честите възпалителни заболявания на ушите (четири или повече отита за една година);
  • две или повече сериозни инфекции на синусите за година;
  • приложението на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект;
  • прекарани две или повече пневмонии в рамките на година;
  • забавено физическо развитие при новородени и малки деца;
  • рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи;
  • персистираща кандидоза (упорита млечница) на устната кухина или кожна гъбична инфекция;
  • необходимост от прилагане на интравенозни антибиотици за лечение на инфекцията;
  • две или повече инфекции на вътрешни органи, включително сепсис;
  • данни за наличие на първичен имунен дефицит в семейството.

"За съжаление, у нас пациентите с вероятен имунен дефицит трябва да извървят дълъг път, за да получат необходимата консултация при клиничен имунолог. Личните лекари знаят основните признаци за наличие на имунни дефицити и могат да преценят, че често боледуващите се нуждаят от имунологична консултация, но те нямат право да изпратят пациента директно към клиничен имунолог. В зависимост от проблема го насочват към съответния специалист по ревматология, алергология, белодробни, вътрешни или УНГ-болести. Той от своя страна може да даде направление за клиничен имунолог. Такъв е пътят, определен от НЗОК. В специализираните имунологични лаборатории на университетските болници пациентите могат и директно да се изследват, но ако нямат направление от специалист – трябва да заплатят."

Проф. Мартинова споделя също, че редът е сложен и дори парадоксален, защото според нея - клиничните имунолози са хората, които трябва да преглеждат, изследват и назначават лечение на пациента, но в действителност - те не могат да извършват тази дейност, тъй като не работят директно със Здравната каса. "Поради дългата процедура пациентите често се отказват да извървят пътя докрай. Обикновено идват при нас по препоръка на свои близки… Най-често специалисти по УНГ болести търсят нашата консултация и изпращат деца. Колегите от другите специалности го правят много рядко."

Седмицата на имунодефицитните състояния в "Пирогов" ще започне на 24 април 2017 г.и ще продължи до петък, 28 април включително. В рамките на кампанията, безплатни прегледи и консултации ще предоставят проф. д-р Фани Мартинова, д.м.н. координатор на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология, (от 24 до 26 април) и от д-р Румяна Дренска, д.м. – началник на лаборатория по клинична имунология (от 24 до 28 април).

Всички желаещи безплатен преглед или консултация могат да се включат в кампанията след предварително записване на тел. 02/91 54 311.

Прегледите ще се извършват всеки ден от 8 до 13 ч. в рапортната зала на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология, която се намира в двора на УМБАЛСМ "Пирогов" - бул. "Тотлебен" № 21 (III етаж над Клиника по гнойно-септична хирургия). Кампанията не включва провеждане на имунологични изследвания, които при необходимост се заплащат допълнително.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vKzV


Всичко за коронавируса
Още новини
С програма
15.01.2025 11:19:43

С програма "Икономика и организация на лечебните заведения" надграждат обучението по Здравен мениджмънт

С магистърска програма "Икономика и организация на лечебните заведения", създадена в сътрудничест ...

Женски кардиологичен център разкриват в УМБАЛ „Лозенец“
15.01.2025 10:30:01

Женски кардиологичен център разкриват в УМБАЛ „Лозенец“

УМБАЛ „Лозенец“ обявява разкриването на Женски кардиологичен център, първият по рода ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...