В четири поредни петъка през октомври и ноември в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще се провеждат безплатни очни прегледи, съобщават от лечебното заведение. Те ще бъдат насочени към пациенти с диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, свързана с възрастта, а поводът е Световният ден на зрението, който отбелязваме на 13 октомври.
Прегледите ще се извършват от 12:00 до 14:00 часа в Клиниката по очни болести на 14 и 21 октомври, както и на 4 и 11 ноември.
Необходимо е предварително записване на тел. 02 94 32 262 (между 8:00 и 15:30 ч.)
Прегледите ще включват измерване на зрителната острота, оглед на очното дъно и консултация на медицинската документация.
Ако състоянието на пациента налага допълнителни високоспециализирани изследвания, те отново ще бъдат безплатни, но след като бъде хоспитализиран, уточняват от болницата.
Около 450 000 човека у нас страдат от диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, свързана с възрастта.
Макулната дегенерация, свързана с възрастта, е основната причина за слепота при хора над 55-годишна възраст в развитите страни след катарактата и глаукомата. Заболяването започва още на 50-60 г. и засяга около 1% от хората на тази възраст. Над 70 г. всеки пети човек има някаква форма на макулна дегенерация. Тя може да бъде суха и влажна. Сухата форма на макулна дегенерация се развива бавно и води до постепенна загуба на зрението. За разлика от нея влажната настъпва внезапно. Хората съобщават, че изведнъж, без да са имали симптоми, пред очите им се спуска сиво-черна пелена. Добрата новина е, че при навременно лечение това състояние може да се овладее, а съвременните медикаменти, които се използват за целта, се реимбурсират напълно от НЗОК.
Диабетната ретинопатия е хронично заболяване на очите, което е пряка последица от захарния диабет. Тя е една от водещите причини за слепота сред населението в работоспособна възраст. Ретинопатия се развива при 90% от пациентите с недобре компенсиран захарен диабет първи или втори тип. Тя е причина за 12% от новооткритите случаи на слепота годишно. Лечението се провежда от ендокринолог, съвместно с офталмолог.