Днес в швейцарския курорт Монтрьо се открива глобална министерска среща за безопасността на пациентите, организирана от СЗО, предаде пресслужбата на световната организация. Това е петото издание на този формат, чието начало бе поставено през 2016 г. с утвърждаването на резолюция на Световната здравна асамблея „Глобални действия за безопасността на пациентите“. През 2019 г. пък за първи път бе отбелязан 19 септември като световен ден, посветен на тази тема.
Няколко години по-късно бе утвърден глобален план за действие в тази област със срок на действие от 2021 до 2030 г. под наслов „Към елиминиране на предотвратимите вреди в здравеопазването“, който изигра ролята на глобална Пътна карта за безопасност на пациентите за следващите 10 години, припомнят от СЗО.
Срещата в Монтрьо е посветена на безопасността на пациентите в една по-широка перспектива – като част от цялостната политика за обществено здраве. Акцентът ще бъде поставен върху безопасността на пациентите в контекста на COVID-19. Ще бъде отделено внимание на примери за успешни и устойчиви усилия за постигане на целите в различни и разнообразни условия, а отделни държави ще представят добри практики, решения и положителни истории за успех.
От СЗО припомнят, че според статистиката появата на неблагоприятни събития, дължащи се на небезопасни грижи, вероятно е една от 10-те водещи причини за смърт и инвалидност в света. В световен мащаб 4 от 10% от пациентите биват увредени в първичната и извънболничната медицинска помощ, до 80% от вредите обаче могат да бъдат предотвратени. Най-опасните грешки са свързани с диагнозата, предписването и употребата на лекарства, сочат още данни от проучвания.
Инвестициите в намаляване на вредите за пациентите могат да доведат до значителни икономии на финансов ресурс и, което е по-важно – до по-добри резултати от лечението. Тежестта на вредите пък може да бъде редуцирана с до 15%, ако за целите на превенцията на вредите бъдат ангажирани и самите пациенти, посочват експертите.