Възстановяването на преболедувалите COVID-19 трябва да бъде финансирано от държавата и от работодателите чрез ваучери, а рехабилитацията да се извършва в извънболнични условия – в балнеокомплекси. Това заяви председателката на Българския съюз по балнеология и спа туризъм БУБСПА Сийка Кацарова, цитирана от БНР. Организацията провежда в Разлог осмия си годишен конгрес.
Според участниците във форума в Националния план за възстановяване и устойчивост здравният туризъм категорично трябва да бъде изведен като приоритет.
„Настояваме рехабилитацията след COVID-19 да се провежда в климатичните, балнео- и медикал СПА центровете, с ясно разписана от здравното министерство бюджетна рамка. Не трябва отново тя да се провежда болниците. Хората не искат да стоят в болниците, а ние имаме информация, че се готви пътека за пост-COVID рехабилитация, която да бъде в болниците“, каза Сийка Кацарова.
Тя припомни и една идея на БУБСПА, отстоявана от много години - освен ваучерите за храна, на работодателите да бъде разрешено да изплащат част от работната заплата под формата на ваучери за рехабилитация и здравни процедури.
България е сред европейските държави, които закъсняват с мерките за преодоляване на COVID-19 и възстановяване на здравния статус на населението, заяви главният секретар на Европейската балнео- и СПА асоциация Чила Мезоси: „За съжаление, голяма част от държавите изостават в това да имат ясно виждане за това какви ще бъдат разходите и щетите за хората, ако не организират навреме пост-COVID рехабилитацията“, коментира тя.
Стига смешки, т. Нар. Пост Ковид е дъвка за лапане на кинти