Въпреки някои положителни предложения, с проекта за бюджет на НЗОК не се създават условия за реформиране на системата и за подобряване качеството на здравното обслужване на населението. Това се казва в становище на Българската стопанска камара (БСК) по предложения бюджет на Касата за 2024 г., който ще бъде разгледан заедно с другите два бюджета – на държавата и на ДОО, на утрешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
От работодателската организация отбелязват, че с предложения бюджет не се променя философията на бюджета от предходните години, като се запазва структурата на заложените здравноосигурителни плащания.
„Предложеният бюджет е разработен в условията на съществуващата нормативна уредба, в която липсват политики за реформиране на здравната система, насочени към подобряване на достъпа и качеството на медицинското обслужване. Разходите за здравеопазване за сметка на пациентите непрекъснато се увеличават и стават непосилни за голяма част от населението. По данни на Световната банка, 50% от здравните услуги се плащат от пациентите, като очакванията са тази тенденция да се запази и през следващата година. Липсват политики за преодоляване на критичното състоянието на общинските болници“, пише в становището на организацията.
Въпреки това БСК потвърждава принципната си подкрепа на проекта, става ясно от становището.
Сред положителните страни на проектобюджета според тях са: осигуреният допълнителен финансов ресурс за осигурителната система в размер на 870 млн. лв. спрямо очаквания размер на отчета за изпълнение на бюджет 2023 г.; намаляването на разходите за болнична помощ от 50,8% за 2021 г. на заложените 46,8%, при средни равнища в ЕС от около 30%; относителният дял на средствата за извънболнична помощ от 11,2% за 2021 г. се увеличават на 14,8% в бюджет 2024 г. (относителният дял на средствата за извънболнична дейност за страните от ЕС от 26-28%); въвеждат се сериозни стимули при заплащането на общопрактикуващи лекари, които имат повече обхванати за профилактичен преглед лица. Осигурено е допълнително финансиране на дейности, свързани с ранна диагностика или проследяване на развитието и сложността на кардиологични и онкологични заболявания и диабет в отдалечени райони без ежедневен достъп до медицинска помощ; осигуряват се допълнителни средства за извършване на диагностични изследвания, свързани с ранно откриване на заболявания и усложнения при остри състояния в извънболничната помощ; предвидени са средства за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания в размер на 910,1 млн. лв., което е около 20% повече спрямо отчетените през 2023 г.
БСК отново предлага да се утвърди практиката при обсъждане на проекта за бюджет на НЗОК за следващата година да се предоставят за обсъждане основните резултати от дейността на здравната система през изминалата бюджетната година.
Мораториумът за нови болници и нови дейности влиза с бюджета на НЗОК за 2024 г.
15.11.2023 12:10:14 Ирина ПекареваОтпускат над 147 млн. лв. от резерва на НЗОК за плащане на болнична помощ
10.11.2023 17:20:46Бюджет 2024 на НЗОК: Най-голям ръст за ПИМП и СИМП, най-малък – за МДД
09.11.2023 12:25:20