„Създаваме гореща телефонна линия за сигнали на нападнати медици. Ние ще ги предаваме по най-прекия път до районния прокурор, който пък ще ги насочва към точно определен човек, който ще поддържа комуникацията с институциите, с които има меморандуми, и оттам вече ще бъдат препращани по компетентност. Идеята на новото споразумение е сигналът да не се праща от колегите до районните прокуратури, защото лекарите си имат съюз, който да отговаря за това“. Това каза пред Zdrave.net председателят на БЛС д-р Иван Маджаров след подписването от БЛС, МЗ и главния прокурор на меморандума за сътрудничество и взаимодействие за предотвратяване и разследване на престъпления, свързани с дейността на медицинското обслужване.
Институциите и Лекарския съюз ще си сътрудничат в случаите на осъществено насилие спрямо работещите в лечебни и здравни заведения, както и в кабинетите на общопрактикуващите лекари по време на изпълнението на служебните им задължения. Досегашното споразумение се отнасяше за случаите на агресия в ЦСМП и спешните отделения в болниците действаше между Прокуратурата и Министерството на здравеопазването.
„Един от основните проблеми, които поставихме пред прокуратурата, е когато се стигне до краен резултат – дали за откриване на данни за нарушение от страна на наш колега или за насилие срещу медиците, да получаваме информация от прокуратурата, за да информираме и колегите и обществото“, допълни д-р Маджаров.
Случаите на вербално насилие в ЦСМП през 2018 г. са 214, на физическо насилие – 33 в ЦСМП и 396 в спешните отделения. Данните за първото полугодие на 2019 г. сочат, че е имало 116 случая на вербално насилие в ЦСМП и 227 в спешните отделения на лечебните заведения. Случаите на физическо насилие са 8 в ЦСМП и 34 в спешните отделения.
Ех, меморандумите няма да озъптят нито подстрекателите, нито агресорите .Просто озъптете журналистите и всичко ще си отиде по местата .
Грешите. Ако ги няма журналистите просто няма да знаете къде какво се случва. Имате право да бъде информарин, а това го правят точно те.