Българският лекарски съюз и Националното сдружение на общините в Република България категорично отхвърлиха и новото предложение за здравна карта, което бе прието днес на заседание на Министерския съвет.
„Съществуващите диспропорции в параметрите на новата здравна карта са прекалено очевидни, за да бъдат подминати“, коментира председателят на съсловната организация на лекарите д-р Венцислав Грозев, цитиран в съобщение на БЛС до медиите. „Националната здравна карта не следва да бъда рестриктивен инструмент за пациенти и лечебни заведения, а подход за анализ потребностите на нацията от лечение по области и база за проследяване здравния статус на държавата по региони“, допълва д-р Грозев. Според БЛС философията на новата карта е объркана и съществуват реални предпоставки вместо тя да изпълни функцията си на подпомагащ здравната система стълб, да се окаже поредния финансов инструмент за лимитиране и едностранчиво бюджетиране на системата. „В дългосрочен план на изпълнение, този вариант на здравна карта ще доведе до крайна невъзможност за развитие на иновативна медицина и отлив на кадри от болничното здравеопазване“, категоричен е председателят на съсловната организация.
Друга причина за отказа на организацията за приемане на здравната картата е и липсата на отразените анализи и възражения на областните комисии, отговорни за изготвяне на областни здравни карти. Според БЛС основните диспропорции идват точно от тези неотразени анализи, тъй като те в най-обективен вариант показват състоянието и потребността на регионите от медицинска помощ.
От съсловната организация са категорични, че вариантът на тази здравна карта и актът на приемането му ще бъде оспорен по съдебен път, особено в частта с методиката за разпределение леглата по ниво на компетентност.
Може да коригираме, но не и да прекратяваме взаимоотношения с лечебни заведения (обновена)
29.05.2018 17:56:04 Надежда НеноваМинистерският съвет прие Националната здравна карта
29.05.2018 14:02:49Здравната карта отива в Министерски съвет
28.05.2018 16:47:36