Четвъртък, 23 Януари 2025
14
февр
 

Отворено писмо

БДИ: Недостатъчни са средствата в НРД за тромболиза и тромбектомия при инсулт

Заложените промени в клинични пътеки 51.1 и 51.2 са най-съществената стъпка в лечението на мозъчния инсулт за последните 19 години, отчитат от дружеството

Сряда, 14 Февруари 2024 | 09:30:54


„С голямо удовлетворение отчитаме, че в проекта за НРД са включени предложените от страна на Българското дружество по инсулт (БДИ) базисни изменения, регламентиращи рамката на съвременната диагностика и лечение на мозъчен инсулт, но е редно да об

„С голямо удовлетворение отчитаме, че в проекта за НРД са включени предложените от страна на Българското дружество по инсулт (БДИ) базисни изменения, регламентиращи рамката на съвременната диагностика и лечение на мозъчен инсулт, но е редно да обърнем внимание и на няколко проблема, останали нерешени в предложения проект, основно свързани с недостатъчното заплащане на на модерното лечение на инсулт“. Това пишат в отворено писмо до Надзорния съвет на НЗОК, УС на БЛС, МЗ и медиите от Българското дружество по инсулт.

Според водещите невролози от дружеството така заложените промени в клинични пътеки 51.1 и 51.2 са най-съществената стъпка в лечението на мозъчния инсулт за последните 19 години, която легитимира интравенозната тромболиза и ендоваскуларното лечение. Също така, отбелязват те, за първи път е предвидено и допълнително финансиране, ако пациентът се окаже с допълнителни заболявания или усложнения, които налагат по-продължителното му лечение извън т.нар. „минимален болничен престой“

Според тях обаче текстове в проекта за НРД затвърждават недостатъчното заплащане на модерното лечение на инсултите, което поставя под съмнение постигането на целите, заложени в Европейския план за борба с инсулта, а именно – постигане на нива на интравенозна тромболиза >15% и ендоваскуларно лечение (тромбектомия) > 5%. За сравнение, през последните години едва 2.3-2.5% от всички болни с мозъчен инсулт в България са лекувани с тромболиза и само 0,2% с тромбектомия, при средно за Европа над 10%, посочват те.

„Най-ощетени от начина на финансиране са болниците, които са достатъчно добри да направят всичко – и венозна тромболиза, и ендоваскуларно лечение, в случаите, когато това се налага: Съгласно предложените текстове на чл.З68а, ал.6 на Договора „при изпълнение на всички дейности в едно и също лечебно заведение по КП № 51 (КП № 51.1 и 51.2) цената на КП № 51 е равна на сумата от цената на КП № 51.1 и 65 % от цената на КП № 51.2“.

Това означава, че ако едно лечебно заведение може да провежда само тромболиза на пациент и транспортира пациента за тромбектомия в друго лечебно заведение, и двете болници ще получат пълния размер на цената на клиничните пътеки. Ако обаче същото лечебно заведение инвестира в оборудване, кадри и организация за извършване и на тромбектомия като част от осигуряване на комплексното и своевременното лечение на този болен, то ще загуби 35% от цената на тази високоспециализирана дейност — тромбектомията. А лечение в една болница позволява повече пациенти да „влязат” в терапевтичния прозорец“, посочват от БДИ.

От там отбелязват и факта, че ендоваскуларното лечение на инсулт е оценено на 5043.70 лв. срещу 6010 лв. за такова лечение при миокарден инфаркт.

Липсват обективни причини, по които да се счита, че ендоваскуларното лечение на инсулта е „по-евтино” от това при сърдечния инфаркт, категорични са невролозите и подчертават, че логистичното осигуряване както на болницата, която изпраща, така и на тази, която приема, е дори по-сложно, тъй като отново е необходимо осигуряване на екипи в режим на готовност 24/7, а факторът „време” е с още по-голяма значимост.

От БДИ призовават УС на БЛС и НС на НЗОК да преосмислят така заложените правила за финансиране на лечебните заведения, които извършват високоспециализирано и комплексно лечение на исхемични инсулти в страната чрез прилагане на тромболиза и тромбектомия.

С пълния текст на отвореното писмо можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6eq8


Всичко за коронавируса
Още новини
Стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека
22.01.2025 17:31:54

Стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека

Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичн ...

Дентален лекар спечели докторантска стипендия за иновативно неинвазивно лечение на кариес при деца
22.01.2025 17:10:35

Дентален лекар спечели докторантска стипендия за иновативно неинвазивно лечение на кариес при деца

Дентален лекар от Медицински университет – Пловдив спечели вота на журито в конкурса за год ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...