„Първият въпрос, който си зададохме в анализа, беше дали държавите, в които частните болници са финансирани за извършена частично от държавата, са възложители по смисъла на закона за обществените поръчки. Избрахме три държави за пример - Германия, Австрия и Холандия. В тях също не се провеждат търгове като в България, но срещу тях няма наказателна процедура.“ Това каза здравният икономист Аркади Шарков пред Нова телевизия по повод анализа, направен от Експертният клуб за икономика и политика (ЕКИП) за транспонирането на Директива за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България.
„Другият въпрос, който си зададохме, е след като лечебните заведения, които получават финансиране за извършена дейност, тук не говорим за субсидии, трябва да обявяват обществени поръчки, дали и пенсионните дружества, в които се осигуряваме допълнително, трябва да го правят? Дали всяка една структура, която получава субсидия, включително и политическите партии, трябва да правят обществени поръчки?”, допълни той.
По думите на Шарков цените на лекарствата са абсолютно публични, а поправката в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, направена януари месец и в сила от 1 юни тази година, с която се създаде механизъм, по който да се заплащат медикаментите в болниците, когато няма централен търг, също е редуцирала диспропорциите при заплащането им от НЗОК.
„Не на последно място тук се нарушава основния принцип, че частно дружество не може да е публично правен субект. Ниските цени се гарантират от конкуренцията на множеството търговци на едро и дребно с лекарства“, допълни Аркади Шарков и подчерта, че ако се приеме това тълкувание на Директивата търговците с лекарства също ще станат възложители по смисъла на ЗОП.
За доказателство на твърдението си, че обществените поръчки повече пречат, отколкото помагат, Шарков даде за ремонт на циклотрон в голяма държавна болница, за който е обявена поръчка, резултатът от която в момента се обжалва. „Докато се стигне до ремонта вследствие на това жалене, пациентите ще останат без възможност да ползват ПЕТ-скенера в болницата. Същият е примера и с изграждането на Националната детска болница“, каза той.
В отговор на въпрос дали ангажимента за провеждане на обществените поръчки за държавните болници не поставя в привилегировано положение частните, Шарков каза, че има диспропорция в съревнованието между държавни и общински болници спрямо частните, защото те имат защита в лицето на държавата и общината. „Държавните и общински болници не са застрашени от фалит, защото те винаги получават помощ, а това не е така при частните болници, защото те носят риска си сами за себе си. В крайна сметка пациентът избира къде ще се лекува”, заяви Шарков.
Шарков: Частните болници не влизат в обхвата на Европейската директива за обществените поръчки
23.07.2024 19:42:23Анализ на ЕКИП: Частните болници не трябва да правят търгове
22.07.2024 08:29:39Механизмът за плащане на онколекарствата в болниците най-после е обнародван
17.05.2024 13:59:39