Ангиологът от УМБАЛ и ДКЦ „Софиямед“ д-р Елица Герова, д.м., бе наградена с приза „Млад лекар на 2024“ заедно с други свои млади доказани колеги специалисти от различни специалности по време на церемонията по връчването на наградите „Лекар на София“ 2024 на Столичната лекарска колегия на БЛС, която се проведе вчера в София.
Съсловието отдаде заслужено признание на доказаните медицински специалисти, които са допринесли за развитието и усъвършенстването на здравеопазването в столицата, подчертавайки както професионализма, така и иновативния им дух, като ги отличи в категориите: „Лекар на град София”, „Мениджър на годината”, „Доайен на град София”, „Принос към съсловието”, „Принос към специалността”, „Млад лекар на град София”, както и в нови категории като „Добротворчество“, „За всеотдайност и партньорство“.
Това е втори приз за 2024 г. за изявената лекарка от „Софиямед“ д-р Герова. По време на годишното корпоративното събитие на медицински комплекс „Софиямед“ д-р Герова бе отличена с грамота от ръководството и колегите си в ДКЦ „Софиямед“ в същата категория за „Млад лекар“.
„Благодаря на ръководството на УМБАЛ „Софиямед“ за номинацията. Благодаря за предоставената възможност да съм част от екипа на Отделението по съдова хирургия от основаването му – мястото ми за развитие до момента. Благодаря на БЛС за оказаната чест, действайки мотивиращо върху бъдещето ми развитие. Особена благодарност изказвам към екипа на Отделението по съдова хирургия, начело с д-р Димитър Николов, тази награда е и за тях – „служебното“ ми семейство. Пациентите, без тях не може, благодаря Ви. Накрая, но не по важност, бих желала да изразя голямата си благодарност към моето семейство за това, че са до мен и ме подкрепят безрезервно!“, коментира д-р Герова.
Тя уточни, че настоящата награда е огромно признание на съсловието, признание за всички тях – „младите лекари“, отразяващо борбеност, неуморим труд, жажда за знания, развитие на умения, изграждане на специалисти, покоряване на нови върхове.
„За мен тази награда е мотивация да продължавам в същия дух и по-добре“, заяви тя.
Д-р Елица Герова, д.м., е специалист ангиолог с над 10 години медицински опит. Извършва диагностика и лечение на артериални и венозни съдови заболявания.
Завършва медицина в Медицински университет – София през 2014 г. и още следващата година зачислява специализация по ангиология в Болница Токуда. През 2020 г. придобива специалност по ангиология. През 2016 г. спечелва конкурс за докторантура към Аджибадем Сити Клиник Токуда болница, а през 2022 г. успешно защитава научно-образователна степен „Доктор“.
По време на следването си започва работа в клиника по Кардиохирургия на УМБАЛ “Св.Екатерина“ в периода 2008-2014 г., след което се присъединява към екипа на доц. Димитър Марков при основаването на отделение по Съдова хирургия към УМБАЛ „Софиямед“ от 2014 г., където работи до момента.
Има множество публикации в реномирани национални и международни списания. С множество участия е в национални и международни конгреси и семинари по специалността.
Преминава курс на обучение по ендоваскуларна терапия – Below the knee interventions в Льовен, Белгия през 11.2017г.
Печели награда за постерна сесия 2021 г. на националния конгрес по Невросонология, провел се в гр. София.
През 2022г. е отличена от пациентите в рамките на класацията на вестник 24 часа „Лекарите, на които вярваме“.
През 2024г. е участник в престижните международни конгреси IUA World Congress and Porto Vascular Conference 2024 , провел се в Порто, Португалия с темата „Синдром на Paget-Schroetter – оптимално лечение, клиничен опит“ и VEITH symposium 2024, провел се в Ню Йорк, САЩ с презентация по темата „Tромбоза на вена кава инфериор, свързана с малигнено заболяване – избор на метод на лечение, клинично проучване“.
Ежегоден участник е с презентации в европейски конгреси по съдова хирургия и ангиология.
Научните й интереси са в областта на атеросклерозата, което е и темата на докторантурата й с ръководител проф. д-р Милена Станева, д.м.: „Мултифокалност на атеросклерозата - прогностични и диагностични маркери в различните съдови басейни“
Участва активно в кампании за популяризиране на специалността Ангиология, както и кампании за профилактика на съдовите заболявания. През последните 8 години преглежда безплатно като специалист в кампанията на УМБАЛ „Софиямед“-„Бъдете здрави“ -за профилактика и лечение на социалнозначими заболявания с акцент на съдовите заболявания.
Ежегодно участва и в кампании по случай Световния ден на сърцето; националната кампания „Вземи краката си в ръце активно“ с безплатни прегледи на пациенти с хронична венозна болест; кампании за събиране на средства за хора с трудно лечими заболявания.
Член е на Български лекарски съюз, Българско дружество по Ангиология, Българско национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, European Society for Vascular Surgery, International society of Angiology, Българско дружество по Невросонология.
От създаването на младежка секция към Столична лекарска колегия през 2022 г. е член на управителния съвет.
Очаквайте по-късно интервю с младата лекарка специално за Zdrave.net.
От няколко години провеждам лечение на асцендиращ тромбофлебит в амбулаторни условия, без да насочвам към съдови хирурзи. Всички пациенти имат координатите ми, мейл, Вайбър и могат да се свържат с мен по всяко време. Не разбирам защо е тази гавра и неуважение към труда на колежката. Да,вярно в, че хирургията е натоварена специалност, но никой не ви е принуждавал да ставате хирурзи и да си избивате комплексите със специалисти от не хирургични специалности. Аман от комплексари хирурзи, военни и всякакви други. Научете се първо да бъдете мъже, да сте отговорни към себе си и околните, да уважавате себе си, хората около вас,защото сами сте нищо и за никъде. Защото когато човек работи сам, той поема цялата отговорност, докато, когато работи в екип отговорността е споделена и винаги може да се консултираш, да отстъпиш място ако ти прилошее напр. Когато си сам, разчиташ на себе си, отговорността и напрежението са големи. Не си ли стигнал до извода, че и най-добре проведената оперативна интервенция може да се компрометира при неподходящи грижи в следоперативния период. Не си ли стигнал до извода, че за прецизната операция от основно значение са лабораторните изследвания, образните изследвания и преценката за цялостния статус на пациента, а не само хирургичния локален статус. Браво Д-р Герова, продължавайте така и не обръщайте внимание на мрънкащи лигльовци и комплексари. Такива винаги се намират, просто има хора, които не могат да приемат и да се радват на успехите на другите.
Пази Боже сляпо да прогледне, то и няма такава специалност, но няма по-голяма фукара от това да си Ангиолог столицата, интересно какво е един съдов хирург когато остави скалпела и изписва лекарства на пациентите