Създава се правна регламентация на лечението на хипофосфатемични рахити, което става част от аккуализираното фармако-терапевтично ръководство по ендокринология и болести на обмяната. Това става ясно от Проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 16 от 21.11.2019 г., публикуван в Портала за обществени консултации strategy.bg.
Промените в ръководството се налагат и поради факта, че през 2022 г. Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП) прие няколко решения за включването на нови лекарствени продукти и добавяне на нови терапевтични показания на вече включени лекарствени продукти, посочват в мотивите си вносителите.
Ръководството включва общо 21 раздела, засягащи диагностиката и лечението на ендокринологичните заболявания. В отделна глава е разгледана подробно суплементацията с витамин D.
„Състоянието по отношение статуса на витамин D в нашата страна е недооценено от здравеопазната система. С дефиниране на нива на достатъчност в българската популация ще се дадат възможности за развитието на адекватни стратегии за превенция и лечение в клиничната практика“, посочват експертите.
Те обобщават и основните принципи, върху които трябва да стъпва оптималната суплементация с витамин D: С по-голяма доза се достига по-високо прицелно ниво, с по-голяма доза не се скъсява срокът за достигане на плато и третия - за насищане с витамин D трябва да се изчака срок от поне 3 месеца.
„Това е важен практически извод при предварителната подготовка на болните с остеопороза преди включване на лечението с антиостеопорозни средства. В противен случай болният ще бъде неотговарящ (non-responder) на провежданото антиостеопорозно лечение“, подчертават експертите.
Препоръките за суплементацията са представени в удобен табличен вид.