Възрастта е рисков фактор за когнитивни нарушения и за мозъчно-съдова болест. Застаряването на населението е трайна тенденция и в момента сме в такава ситуация, че по-голяма част от хората, които срещаме, са възрастни, а дори човек да е соматично здрав, то започва да страда когницията. Това каза акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология, по време на конференцията Longevity Forum: Unlocking Business and Personal Potential in the Age of Healthy Aging, организирана от „Капитал“. Zdrave.net е генерален медиен партньор на форума.
Той уточни, че с термина „когниция“ се обозначава процесът на мислене, свързан с функционирането на мозъка и с процесите на внимание, памет, разсъждение, решаване на проблеми, език.
„До 5% от хората над 60 г. имат леко когнитивно нарушение, а при тези над 75 г. – около 15%, защото мозъкът започва бавно да атрофира. При хората над 80-годишна възраст има над 82% намаление на когнитивните функции в сравнение с младите хора“, каза акад. Миланов.
Създадени са диагностични критерии за поставяне на диагнозата минимално когнитивно нарушение. Използват се определени тестовете за памет и когато те се отклоняват с повече от 1,5 стандартни отклонения, може да се постави тази диагноза. Това е свързано и с анатомични промени, обясни той.
Много соматични заболявания могат да доведат до минимално когнитивно нарушение. Рисковите фактори са кардиоваскуларни – хипертония, диабет, тютюнопушене, хиперлипидемия, хиперхомоцистеинемия. Като основен рисков фактор обаче акад. Миланов посочи хроничната мигрена, за която отново подчерта, че е нужно да бъде лекувана, а НЗОК да поеме реимбурсацията на съвременните медикаменти срещу заболяването.
„Нямаме магическо лекарство срещу когнитивните нарушения. Всичко е свързано с профилактиката на заболяванията, които могат да увредят нашия мозък“, каза още той.