Необходимо е да се регламентира ясно кои естетични процедури се извършват изцяло от медицински лица и кои могат да се извършват от козметици – било под лекарски контрол, било самостоятелно. Това мнение изрази пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Шаркова по повод последните случаи на няколко жени, които пострадаха сериозно след поставяне на ботулинов токсин с неясен произход и от лице без медицинско образование.
„Множество естетични услуги, които са медицински, защото са инжекционни и при тях се използват медицински изделия, се осъществяват от лица без медицинско образование или които твърдят, че имат такова, но придобито в трета страна извън ЕС“, каза юристката.
Тя уточни, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт и в кратката му характеристика е записано, че се използва по лекарско предписание, тоест, не може да се използва от козметички в козметични салони.
Адв. Шаркова бе категорична, че многократно са били подавани сигнали до здравното министерство, както от страна на професионални сдружения на лекари специалисти по естетична медицина, така и от различни пациентски организации. По думите й обаче реакция не е последвала.
Коментирайки случая с пострадалите вече над 10 жени, адвокатът обясни, че жената, която е прилагала ботокса, „абсолютно безнаказано е шетала из социалните мрежи и е рекламирала своята дейност“. Остава неясно какъв продукт е прилагала и как го е прилагала, а засега цялата информация сочи, че тя по всяка вероятност е чужда гражданка и е напуснала България.
„Ние не знаем въобще по какъв начин тези лекарствени продукти от какви държави се внасят нелегално“, коментира още Мария Шаркова.
В случаите с пострадалите жени тя допусна включително и възможно разминаване между описаната концентрация и реалната – например вместо 50 единици – 500.
Юристката сподели случаи от своята практика, когато жени са потърсили помощ с различни по степен некрози и дори обезобразяване след поставяне на филъри.
Тя призова всички, които търсят подобен тип услуги, да проверят в сайта на БЛС първо дали лицето, което им ги предлага, е лекар.
„На второ място, да не посещават за тази цел козметични салони, а единствено и само лечебни заведения. Това може да се провери в регистрите на съответната РЗИ“.
Също така тя посъветва при предстояща процедура пациентите да изискват пълна информация и паспорта на лекарството, което предстои да им бъде поставено.
Адв. Шаркова разясни още, че пострадалите имат възможност да защитят правата си по съответния ред.