29 млн. лв. ще струва най-много биомаркерното тестване годишно на онкопациентите в България. Това каза председателят на Българска асоциация за закрила на пациентите (БАЗП) адв. Пламен Таушанов по време на пресконференцията на тема: „Болните от рак нямат време за чакане. Реимбурсирането на биомаркерите е въпрос на живот и достойнство“, която се проведе днес.
По думите му средната цена на тестовете за различните видове онкологични заболявания е 1000 лв., като в момента пет лаборатории в страната извършват тези изследвания – „Геника“, „Трансхеликс“, „Дженомикс“, СБАЛАГ „Майчнин дом“ и УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. „Има тестове, които са доста скъпи. Сред тях са тестове за карцином на гърдата – 4700 лв., а други тестове са по 2500 лв. Средната цена, до която е достигнала НЗОК за диагностика, за недребноклетъчен рак на белия дроб е 1100 лв., за рак на млечната жлеза – 900 лв., за овариален карцином – 1900 лв., за рак на пикочния мехур – 330 лв., цервикален карцином – 330 лв., рак на панкреаса – 900 лв., колоректален карцином – 500 лв., астроинтестинален стромален тумор – 800 лв., стомашен карцином – 960 лв., рак на главата и шията – 330 лв., меланома – 480 лв., рак на простатата – 900 лв.“, каза още адв. Таушанов, като допълни, че предвидените 5 млн. лв. в бюджета за медицински дейности тази година са крайно недостатъчни.
Представителят на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК адв. Силвия Величкова пък заяви, че необходимите средства за всички болни, които имат нужда от биомаркерна диагностика, са малко над 15 млн. лв. на година, което е 0,2% от бюджета на НЗОК.
Тя припомни, че е внесена амбулаторна процедура, предложение към НЗОК, което е представено пред Надзорния съвет, но до момента този проект не е разгледан, въпреки че многократно е настоявала да има дискусия по темата. Все пак проблемът е обсъден два пъти в Надзорният съвет, макар и в т. „Разни“, и в тези дискусии се твърдеше, че нужната сума е 21 млн. лв.
Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, решението за отпускане на 5 млн. лв. в МДД е някакво начало и тепърва сумата за биомаркерна диагностика ще се увеличава.
„Това е начинът да бъде осигурено най-прецизното и съвременно лечение на онкологичните пациенти, тъй като онкологичните терапии са значително по-ефикасни при лечение на тумори със специфични генетични мутации. За да бъдат отпуснати и приложени на пациентите, трябва предварително да бъдат извършени съответните биомаркерни изследвания“, каза Ботева и допълни, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която не се заплаща изследването на биомаркери от здравен фонд.
Представителите на сдружението коментираха настояването си биомаркерите да се заплащат от средствата за медицински дейности, с обяснението, че всички изследвания са там. По думите на адв. Величкова това тестване не може да бъде заплащано от перото за лекарства, както настояват от БЛС, защото „биомаркерите не са лекарства, въпреки че са обвързани с конкретна терапия“.
След гласуването на бюджета на НЗОК в парламента предстои да бъде обсъдена амбулаторната процедура отново с БЛС и НЗОК, тъй като трябва да стане част от Анекса към НРД 2025.