Неделя, 05 Януари 2025
14
ноем
5
 

Трябва да се дефинират ясни политики, но и решителност, която да ги усвоява, каза управителят на НЗОК Станимир Михайлов

Адв. Свилена Димитрова: Здравният сектор у нас е сираче

България се държи като държава, която има хипер презадоволяване със специалисти и се чуди как да направи живота им по-сложен, каза д-р Валери Веселинов

Четвъртък, 14 Ноември 2024 | 15:58:18 Надежда Ненова
5

„Данните са много сериозни. Стана ясно, че осигуреността ни с лекари е по-висока от средната за ЕС. У нас тя е средно 22,7 на 100 000 души, докато в страните на Европейския съюз е 17,5 на 100 000 души. В същото време кризата с медицинските сестри

„Данните са много сериозни. Стана ясно, че осигуреността ни с лекари е по-висока от средната за ЕС. У нас тя е средно 22,7 на 100 000 души, докато в страните на Европейския съюз е 17,5 на 100 000 души. В същото време кризата с медицинските сестри е драматична. 8 на 100 000 сестри завършват образованието си в България, докато 44 на 100 000 - в ЕС. Това много трудно ще се преодолее - 4,2 към 8,5 е осигуреността с професионалисти по здравни грижи. Това резонира директно върху качеството на здравната система“. Това каза проф. Георги Михайлов в дискусията по време на гражданската инициатива „Здравен барометър“ на тема „Осигуряването на здравната система с медицински специалисти“.

По думите му е нужно да се проведе много сериозен разговор за начина на финансиране на системата. „Докато финансирането зависи от оборота на лечебното заведение, няма да имаме лекари в труднодостъпните райони, в малките населени места“, каза още проф. Михайлов.

Той заяви, че е нужно да се промени и системата на специализации у нас и даде за пример Франция, където системата е централизирана и съобразена с нуждите на здравеопазването за четиригодишен период. „Трябва да се помисли и за промяна в специалностите. У нас в хематологията има три специалности, от които най-трагично е положението с недостига на кадри в трансфузионната хематология. В европейските държави хематологията е една специалност, която обхваща всички подспециалности и такъв недостиг на кадри е немислим“, каза проф. Георги Михайлов.

„Смятам, че трябва да се намери по-гъвкава система за преодоляване на неравномерното разпределение на лекарите в България. Задължително трябва да се остойности труда им, за да се намери и финансиране. Няма кмет, който да отива на избори и да не обещава, че няма да затвори болницата или че ще намери лекари за селата“. Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

„След като държавата има такава въпиюща нужда от професионалисти по здравни грижи, трябва не само да се увеличи приемът на студенти, но той трябва да е и абсолютно безплатен“, категоричен беше той.

Зам.-председателят на БЛС д-р Валери Веселинов пък каза, че една от причините младите лекари да търсят реализация в чужбина е липсата на ясна перспектива за реализация у нас. „България се държи като държава, която има хипер презадоволяване със специалисти и се чуди как да направи живота им по-сложен“, каза той.

Адв. Свилена Димитрова, председател на ББА, заяви, че основното нещо, което липсва у нас, са политики. „За съжаление, повечето държави поставят здравеопазването като основен стълб за своята сигурност и спокойствие, а у нас здравеопазването е сираче. Проблемите се решават от мандат до мандат, а липсата на систематичност води до задълбочаването им“, каза тя.

„Проблемите в системата са много, но не за всичко НЗОК е панацея“, каза управителят на Касата Станимир Михайлов. "Когато стане въпрос за решаването на проблем, всички казват, че Здравната каса трябва да плати, но ние имаме строги финансови рамки, които трябва да спазваме. Проблемът е в това, че трябва да се дефинират ясни политики, но и решителност, която да ги усвоява, а такава за момента трудно се вижда“, каза още той.

На финала на дискусията проф. Даниел Вълчев каза, че от гражданската инициатива „Здравен навигатор“ ще настояват за осветляване на данните в здравната система. „Когато се променя политическата конфигурация, нямаме културата да продължим дадена политика и заради това има накъсване на процесите в публичните система, а като че ли в здравеопазването накъсването на процесите е повече отколкото в другите системи“, добави той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xZdj

Гост 19.11.2024 16:22:13

Румънците построиха огромна, съвременна, НЕвиртуална Детска болница за 3 години, нашите Ганьовци, мутри и луксозните им метреси още не са разчистили терена за такава у нас! Румънците съдиха и осъдиха Чаушеску, нашите Ганьовци вдигнаха паметник на Правешкия чукундур и се прехласват пред него!

Гост 17.11.2024 15:37:07

Няма и да виждат перспектива! Частното здравеопазване няма никаква сметща да наема опитни и знаещи лекари, те струват скъпо. Затова болниците са им пълни със специализанти оставени само да дежурят без специалист и квото оцелее след тях -добре. Никой не изисква никакво качество на предоставяне на медицинска помощ. Лекарите им служат само за изписване на клинични пътики, чието изпълнение също никой не контролира.

Гост 15.11.2024 10:59:02

Както се казва начесаха си езиците и какво от това? Дела трябват. Вълчев сякаш оправи правната система, та сега ще оправи и здравната.

ЛЕКАР 15.11.2024 09:36:44

В България все още има достатъчно лекари на брой население,верно средната възраст е притеснителна,НО ние не ги използваме по същество.С ненужни ,но удобни за тесен кръг хора промени бяха УНИЩОЖЕНИ двете най важни специалности:вътрешни болести и обща хирургия.Беше забранено на колеги да извършват диагностика и лечение на заболявания което са правили рутинно години наред!!зАЩО?Много примери могат да се дадат в тая насока.

Гост 14.11.2024 17:03:05

МЗ чичките и лелките и тези в УС на БЛС спрете се с лъжите. В България има не повече от 17 000 лекари. При това от тях има едни 3000 чантаджии НЗОК, РЗОК,МЗ,РЗИ, НЦОЗА, ИАМН и прочее ,които не се занимават с прегледи и лечение на пациенти и които реално са НУЛЕВ ФАКТОР в реалното здравно обслужване на населението .Престанете да лъжете и Евростат и WHO и ЕU за реалния брой лекари w България обслужващи населението защото на лъжата краката са къси и ще видим как ще обясните катастрофата само след 5-6 години. Какво ще казвате тогава ,а ? Или ше лъжете като Гейбресиус за COVID


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни прегледи за жени с репродуктивни проблеми в УМБАЛ „Св. Георги“
04.01.2025 09:21:22

Безплатни прегледи за жени с репродуктивни проблеми в УМБАЛ „Св. Георги“

Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...

Благотворителен училищен концерт събра 4500 лв. за МБАЛ Пазарджик
03.01.2025 17:20:19

Благотворителен училищен концерт събра 4500 лв. за МБАЛ Пазарджик

4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...