!
Вторник, 05 Ноември 2024
03
юли
1
 

Адвокат Мария Петрова: Протестите не са форма за решаване на проблемите

Сряда, 03 Юли 2019 | 10:56:04
1

„През последните години протестите се явяват някаква универсална хорма някой да бъде чут, но те не са универсална форма за решаване на проблемите. За мен като юрист, решението на проблема с наличието на лекарства за децата с онкохематологични заб

„През последните години протестите се явяват някаква универсална хорма някой да бъде чут, но те не са универсална форма за решаване на проблемите. За мен като юрист, решението на проблема с наличието на лекарства за децата с онкохематологични заболявания минава през съдебни процедури, защото всеки, който има правен интерес, може да оспорва тези подзаконови нормативни актове. А безспорно родителите на деца с онкохематологични заболявания попадат в тази категория. Промени в Наредба №10 категорично трябва да има“. Това коментира в предаването „Преди всички“ на БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право. Днес изтича срокът, в който от НЗОК се ангажираха да предложат на Министерството на здравеопазването нормативни промени, свързани с лечението на децата с онкохематологични заболявания.

„За да се постигне комплексно решение на проблемите, трябва нещата да се работят стратегически в дълбочина. Това изисква повече време от това, което и Касата, и министерството си отделиха. Проблемът с достъпа до нерегистрираните лекарства, които са извън позитивния лекарствен списък, е от 2009 г. Частичен опит за решаване на проблема беше направен през 2015 г. Тогава топката беше прехвърлена във Фонда за лечение на деца в чужбина, който трябваше да администрира начинът, по който децата с онкозаболявания получават своите лекарства. Този фонд беше прехвърлен към НЗОК“.

Адвокат Петрова допълни, че сериозният проблем е, че каквото и да предложи НЗОК, за да могат да се гарантират правата на здравноосигурените лица, трябва да търпи значителни нормативни промени, голяма част от които изобщо не са в ресора на Касата.

Начинът, по който се одобряват медикаментите в позитивния лекарствен списък, също може да претърпи известни промени, за да даде възможност на този тип пациенти да имат достъп до лекарства.

По думите на Петрова „извън нормативните промени няма как да пренебрегнем и факта, че фармацевтичната индустрия се движи от спекулата и нашата държава не поставя добра почва за пациентите, в частност за децата с онкохематологични заболявания“.

„Фармацевтичната индустрия доста често няма интерес да продължава да работи определено лекарство да е достъпно в България, да не се носи от чужбина или да влезе в позитивния лекарствен списък, т.е. да се реимбурсира от НЗОК. Държавата иска да плаща,   както и плаща в момента, най-евтините медикаменти, независимо за какво лечение. Голяма част от фирмите трябва да правят допълнително отстъпки от цените, за да могат тези лекарства да попаднат в позитивния лекарствен списък. От една страна, оправдаваме поведението на държавата, тя е длъжна по някакъв начин първо да регулира процеса, второ - да изразходва разумно нашите средства. От друга страна, застават корпоративните интереси и фармацевтичният бизнес, който невинаги е склонен да прави тези отстъпки, още повече че България е сравнително малък пазар и те нямат интерес да навлизат в него. Така че ние се въртим в един порочен кръг и решението за излизането от него няма как да дойде в толкова кратък срок и само от една институция, в случая здравна“, каза юристът.  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dZsL

emt 03.07.2019 13:59:49

Само приказки без покритие. Лалане до безкрай.Нищо не се прави нормално.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Диманов с шанс да остане начело на ямболската болница
05.11.2024 12:10:26

Д-р Диманов с шанс да остане начело на ямболската болница

Д-р Панайот Диманов достига до третия етап от конкурса за изпълнителен директор на МБАЛ „Св ...

105 болници получават умни респиратори
05.11.2024 11:19:10

105 болници получават умни респиратори

На 6 ноември, сряда, ще започне доставката на ново поколение дихателни апарати (респиратори) в Бъ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...