Обясненията на директорите на РЗОК за завишения брой легла в системата на НЗОК са от всякакъв характер. От „допуснали сме грешка“, „небрежно отношение от страна на служители“ и „немарливо отношение към работата“ до „такива са били указанията на Здравната каса през 2019 г.“
Това каза пред Zdrave.net и. д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров по повод резултата от изисканите обяснения от всички директори на районни здравни каса във връзка с установените 671 броя легла повече, въведени в Информационната система на НЗОК, които не са намерени в представените заверени копия от сключените договори с лечебните заведения.
Той уточни, че указанията от 2019 г. не действат отдавна. „Има издадени съвместни указания от НЗОК и БЛС и от 2021 г., и от 2023 г., които са в съвсем друга посока и те не са за въвеждане на допълнителни легла в системата. Указанията са за даване на възможност на лечебните заведения, които не разполагат с отделение по „Анестезиология и интензивно лечение“, да ползват легла за реанимация със съответния код, за да може да извършват операции и оперативни интервенции“, каза проф. Мавров.
Управителят на Касата подчерта, че информационната система вече не допуска възможности за отчитане на по-голям обем дейност спрямо договорения капацитет на лечебните заведения в индивидуалните им договори.
Друга аномалия, на която са се натъкнали проверяващите, е наличие на дейности в договорите на лечебните заведения в информационната система на Касата, които не се откриват в изпратените от РЗОК копия на оригиналните договори и анекси към тях. „Установено е вписване на лекари, които не фигурират в приложение 1 към договорите, в което са изброени специалистите на основен трудов договор. И ако действително се окаже, че с подписите на тези лекари е отчитана дейност, тази дейност ще бъде свалена“, каза проф. Мавров.
Той уточни, че в системата са записвани като основни изпълнители на дейност лекари без специалност, лекари на граждански договори и лекари на непълен работен ден по-малко от 8 часа. Има дори случаи в договори на лечебни заведения да има лекари само със специалност „обща медицина“.
Проф. Мавров съобщи, че проверката на Здравната каса продължава с установяване на отчетените дейности на лечебните заведения за болнична помощ върху легла в структури, за които е установено завишение на броя на леглата в информационната система спрямо сключените договори. „Ние ще трябва да установим точно кои дейности са отчетени в повече. Това не е много лесно, защото дейностите се отчитат по клинични пътеки, а не по легла и не може да се отдели една дейност от друга само въз основа на леглата. Ще са необходими повече изчисления, за да установим дали има неоснователно получени суми от лечебните заведения“, каза той.
Друга проверка на НЗОК е установила, че много дейности, които са отхвърлени от информационната система на Касата, са били потвърдени от служители на районните каси. Установени са 191 причини, поради които системата е отхвърляла дейности, които са потвърдени от служители на РЗОК. Една от тях е, когато системата отхвърля дейност за лице, което е с прекъснати здравноосигурителни права, които впоследствие са възстановени и служител от районната каса ръчно потвърждава случая за заплащане. Тази причина обаче са отнася за над 3200 случая. От тях са проверени засега само 10% на случаен принцип. Установено е, че по-голямата част от лицата и към настоящия момент са с прекъснати здравноосигурителни права. „Това свидетелства за нарушение“, каза проф. Мавров.
Той допълни, че предстои да бъдат проверени случаи за извършена дейност на стойност 46 690 000 лв., случаи за потвърдени лекарствени средства за заплащане в размер на 2 369 000 лв. и случаи за медицински изделия, които са потвърдени, в размер на 8 367 000 лв.
По отношение на неизпълнението на заповедта за контрол на лечебните заведения, всички директори на РЗОК, които трябваше да дадат писмени обяснения, са го направили и проблемът е преодолян, каза проф. Мавров. „Вече се докладва навреме, извършва се предварителен внезапен контрол, издават се пълни справки, а директорите на РЗОК представят мотивирани доклади. Трябваше явно да минем през тази дисциплинираща проверка и да им съберем обясненията, за да разберат, че може да има последствия, ако не си вършат съвестно работата. Към момента всички директори на районни каси докладват навреме и в пълнота“, каза той.
По думите му контролът е засилен на всички нива, а мярката, която е дала най-добър резултат, е екипи от една каса да проверяват лечебни заведения на територията на друга каса. Графиците за проверки пък са направени така, че да не се допуска едни и същи екипи да повтарят проверките на едни и същи обекти.
Щети за над 1 млрд. лева за бюджетите на НОИ и НЗОК прогнозират от КТ „Подкрепа“ зара ...
„За 2024 г. имаме 28 случая на метапневмовирус, установени у нас. Последните два са от септ ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Завършен крадец. Доказан нещастник.
а пациентите как ги лекуват и има ли файда, кога ще започнете да проверявате?
А Света Марина Варна кога ще я проверите
"Професорът не може да контролира работното време на нефелния си главен секретар Липчев, та тръгнал да контролира здравната система" Щото от Емо Спиртов Чайков по-нефелен нямаше!
Кога ще разчистиш Бюджета от дивите селяндурки и алкохолички, дето не знаят къде се намират ?!
Хаха, работно време, а задачите "през куп за грош". Крайно време е изразът "8 часов работен ден" да изчезне. Докога ще се хрантутат служители, които чакат да стане 17.30?! Ако искате продуктивност, дайте свобода на работа! И между нас да си остане, в петък след 15.30 е пустиня :)))))))))
Проф. Мавров я започни да налагаш максимално размер на санкциите щом лекарите наричат контрольорите ти, че били дебили!
Професорът не може да контролира работното време на нефелния си главен секретар Липчев, та тръгнал да контролира здравната система
Какъв засилен контрол, като 80 % от служителите са пълни дебили бе ?!
Глупост, след глупост....
Мавров говори все едно е открил топлата вода. Да видим последствията за тези директори на касите и съответните служители.
Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк----> use.my/estoy