В бюджета на НЗОК за 2025 г. трябва да бъдат предвидени средства за биомарките, а след това да бъдат изготвени и изискванията, на базата на които ще бъдат сключени договори с лабораториите, изпълняващи амбулаторна процедура 43 „Специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания“. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на Здравната каса, проведено на 25 септември.
Според и. д. управителя на Касата проф. Момчил Мавров изискванията трябва да се направят така, че да има кой да ги изпълнява. „Желаещи лаборатории да изпълняват биомаркерната диагностика има много. Но това не е водещото в случая. Важни са изискванията към тази дейност. Водещо е да бъдат одобрени такива биомаркери и такава диагностика с такива панели, които действително да задоволяват интереса на пациентите, да са доказано ефективни, да са утвърдените в гайдлайните, за да могат те наистина да бъдат медицински ефективни. Другото нещо, което ние трябва да си гарантираме с изискванията, е обективната интерпретация на резултатите. Това е изключително важно. Т.е., водещи са изискванията към самата апаратура, към самите изпълнители, към самата дейност, а не наличието на лаборатории, които по принцип извършват някакви биомаркерни анализи. Изпълнители ще се намерят, аз съм сигурен. Като са ясни изискванията, изпълнители ще се намерят“, казва той.
По думите му в момента текат работни срещи с представители на Министерство на здравеопазването, с представители на Експертните съвети по медицинска онкология, по Клинична хематология, по Медицинска генетика и по Обща и Клинична патология. „Също така сме поканили и представители от Научните дружества в съответните области. Възложил съм на дирекция „Методология на медицинските дейности и денталните дейности“ да покани консултанти, с които да сключим консултантски договори, за да бъдат по-ангажирани експерти. Надявам се по-бързо да стигнем до най-важното – до заключението за тези биомаркери, които са доказано ефективни и са утвърдени в света и в световните болнични системи на здравеопазването“, казва още проф. Мавров.
Членът на Надзорния съвет и представител на пациентската организация „Сдружение за развитие на българското здравеопазване“ адв. Силвия Величкова настоява да бъде внесен още на следващото заседание на Надзора окончателен проект за изменение на НРД за медицинските дейности за 2023 – 2025 г. за изменение на АПр № 43, съдържащ цени и обеми на изследванията на биомаркери за солидни тумори и хематологични заболявания.
„Надзорният съвет може условно да одобри амбулаторната процедура, но тя трябва да мине през рамково договаряне с Българския лекарски съюз и естествено, трябва да се осигури бюджет. Ние можем да ви дадем проект на амбулаторната процедура. Аз ще Ви я представя. Вие можете да я одобрите, дори и да го запишете като решение, то пак ще бъде условно, тъй като няма как да бъде изпълнено без анекс към Националния рамков договор и бюджет за тази дейност“, казва обаче проф. Мавров.
Пълния текст на стенограмата може да видите тук.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...