В момента се предлага първоначално месечно разпределение на здравноосигурителните плащания за 2023 г. на база миналогодишните пари. Когато се приеме новият Закон за бюджета на НЗОК, той ще бъде със 700 млн. лв. повече приходи. Тогава ще Ви предложим ново месечно разпределение, което ще актуализира сегашното.
Това казва директорът на дирекция „Бюджет и финансови параметри” в НЗОК Ганка Аврамова по време на заседанието на Надзорния съвет на Касата, проведено на 9 февруари.
„Според приетия Удължителен закон, който е в сила от 1 януари 2023 г. е регламентирано, че за времето, в което няма да бъде приет закон за държавния бюджет, на държавното обществено осигуряване и на НЗОК за 2023 г., се предвижда продължаването на действието на плащания, размери и квоти, които се запазват на нивата от 2022 г. Затова в предложеното разпределение прилагаме стойностите от Закона за бюджета на НЗОК за 2022 г. във всички показатели, както са били разписани там. В рамките на тези годишни параметри в предложеното прогнозно месечно разпределение на бюджета на НЗОК за 2023 г. се съобразихме с достигнатите нива на разходите за персонал за 2022 г., след увеличението на персонала и възнагражденията от края на миналата година. За здравноосигурителните плащания при изготвяне на месечната прогноза за необходимите средства през 2023 г. сме взели предвид отчетените плащания през 2022 г., актуализирани с допълнителните стойности от увеличените цени в Националните рамкови договори към 31.12.2022 г. Така се получава реалната картина на стойностите за изпълнението“, казва тя.
Представителят на КНСБ в Надзорния съвет д-р Иван Кокалов обаче изразява притеснение, че ще се стигне до дефицит заради новите стойности.
„За съжаление не пия турско кафе, за да видя дали ще дойде такова увеличение. Аз лично съм притеснен, не знам Вие … Някак си спокойно разсъждавате върху нещата. Като гледам какво се случва, аз не съм такъв голям оптимист, че закон скоро ще има. Дай боже да има правителство. Ако няма правителство, парламентът ще гласува ли закон, няма ли да гласува, защото служебното правителство не вкара нов бюджет, каза, че ние не правим политика. Така че ние боравим с някакви виртуални числа. Предполагам, че поне до половината година нещата ще са нормални“, казва той.
„Естествено ще гласувам това, защото нямаме друг вариант при тези обстоятелства, но пак казвам, притеснен съм от това, което се случва, защото не съм оптимист в посока на скорошно приемане на нов бюджет, защото трябва и за Касата, естествено, да се помисли, защото бюджетът е и политика. Пък аз не виждам някой да прави политика, освен исканията за вдигане на ко-пеймънта на 8 лв., което е пълно безумие за мен. Отдавна казвам, че това е пълно безумие. Искат да откажат хората да ходят при докторите. Понеже някой си прави сметка с ко-пеймънта да плаща заплатите на сестрата, защото кой платил, кой не – не се вижда, а сега трябва да се бръкне и да даде от неговите пари, за да плати и сега олеле – мале да вдигнем ко-пеймънта, защото той имал ограничително действие. Да, ограничава хората с ниски доходи да ходят на доктор. Това е. Но както и да е“, възмущава се д-р Кокалов.
Пълния текст на стенограмата може да видите тук.
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Махнете вече тия пенсии от здравеопазването.. умирисаха ни и спъват всичко възможно..
Много,притеснителен станал този.Ела,си отново в Костенец.
Докога това корумпирано лице ще бъде член на надзора от нар кнесеебе.
Kokalche.ela da porabotsh malko medicina.