Д-р Иван Христов завършва медицина през 1987г. във ВМИ, гр. Плевен. Двадесет години работи в кардиологичното отделение и пет години в спешното отделение на УМБАЛ "Св. Анна". От създаването на УМБАЛ „Софиямед“ е началник на спешното отделение в болницата.
Д-р Христов, как решихте медицината да бъде вашата професия?
Вероятно, защото майка ми беше акушерка и много си обичаше професията. Тя помагаше на много хора и това ми даде стимул да тръгна по нейния път. Всъщност трябваше да избирам между два пътя – или да се занимавам със спорт, да завърша НСА и да стана треньор, или да се занимавам с медицина.
Как се спряхте на Спешната медицина за своя специалност?
Минах през няколко етапа на развитие. Първо като разпределение бях участъков лекар в Северна България – в Павликени. Тогава исках да се занимавам с акушерство и гинекология, но нямаше избор. За да се случи, трябваше някой да ми подаде ръка и тъй като бях сам и нямах никой зад гърба си, трябваше да приема това, което ми се предлага. След Павликени, се върнах в София като участъков лекар в 24-а поликлиника. Само че исках да работя в болница с оглед професионално усъвършенстване.Минах през спешно отделение в Окръжна болница, след което работих в кардиологичното отделение и интензивния кардиологичен сектор. Работил съм с акад. Чудомир Начев, който беше един уникален професионалист и човек. При него за първи път разбрах, че най-важното в медицината е човек да има сърце и душа за пациентите, да работи в екип и да уважава колегите си.
Спешната медицина, обаче, се оказа моето призвание– там, където мога да работя самостоятелно, там, където мога да имам различни случаи и да давам всичко от себе си.
Кои са най-важните качества за спешните медици?
Да проявяват разбиране и съпричастност и да бъдат професионалисти. В спешното отделение действително има много работа, но и възможност за всякакви манипулации и интервенции във всички области на медицината.
Започнах работа в „Софиямед“, където намерих подходяща среда за пълноценна професионална изява. Тук успяхме за кратко време да започнем от нулата и да сме сред първите най-търсени болници.
Пациентите се сърдят много на спешните медици, защото често им се налага да чакат?
Лекарите трябва да бъдем не само лекари, но и психолози, за да разбираме човека срещу нас, защото в този момент той е притеснен за себе си или своя близък и е по-емоционален. В крайна сметка трябва да умеем да приемем проблемите на този човек и да намерим общ език с него. Когато той усети съпричастност, се променя. Затова казвам, че човек трябва да има сърце, за да може да види ситуацията и от другата позиция. От друга страна пациентите смятат, че всяко състояние, което ги притеснява е спешно. Хората трябва да знаят,че отивайки в Спешно отделение, не означава автоматично, че състоянието им е спешно. Спешните случаи са тези, които изискват бърза намеса, хоспитализация.
Как успявате да работите в постоянно напрежение?
Смятам, че напрежението намалява с опита, а аз вече работя 30 години. Минал съм през различни школи. Има напрежение, когато се касае за тежки случаи и трябва да се спасява човешки живот, но винаги е по-спокойно,когато човек има достатъчно опит и работи в екип.Трябва да се набляга на квалификацията, академичните срещи, запознаването с новостите в медицината.
От друга страна не се чува гласа на Лекарския съюз, не се чуват проблемите на лекарите. В момента в БЛС има нови хора, млади и амбициозни, но трябва и Министерството на здравеопазването и Здравната каса да работят заедно с нас като наши партньори. Да не говорим,че проблем в медицината е липсата на достатъчна профилактика . Нали това е целта? Какво правим за профилактиката? Децата трябва да знаят защо не трябва да пият, да пушат и да употребяват наркотици, как да се грижат за здравето си. Мъжете и жените да знаят на каква възраст има рискови фактори,кога да отидат на лекар. А в момента ние се стремим да имаме повече болни, защото системата ни принуждава да оцелеем, тя ни прави търговци. Затова човешкото отношение и качеството са важни. Не се показват истинските проблеми, крием се зад някакви завеси, но в крайна сметка нещата става все по-зле.
Въпреки, че работата Ви е на първо място, имате ли нещо, извън медицината, което Ви привлича?
На първо място наистина е работата ми. Когато съм на работното си място се чувствам щастлив. Това е, което ме е и разтоварва. Моята философия е да правя добро и да не отвръщам на лошото с лошо. Допълнително се разтоварвам със спорт – плуване, гребане, бокс,йога, туризъм. Спортът много намалява стреса. След работата, най-много обичам да съм сред природата, да се занимавам с градинарство и отглеждане на плодове. С две думи съм работохолик.
Гост, рано или късно като ти дойде времето да стигнеш до лечение и за фризер не ставаш. Мърша си се родил и такъв ще си останеш, боклук долен!
Освен душа и сърце, висок професионализъм, владеене на 2-3 чужди езика, познания в много области на медицината, би било много добре за властимащата върхушка, доктора да няма изисквания за заплащане , работно време и работно място. Това значи да няма претенции какво точно ще работи и за какви пари. Е, да, ама не. С тази политика скоро ще останат само действащи пенсионери, защото съзнателно правите медицината непривлекателна наука. А веднъж започнал този процес, връщане обратно е доста трудно. Пример: унищожихте селското стопанство, прогонихте хората от селата, заради липсата на поминък, а сега искате да ги върнете обратно, защото няма кой да обработва пустеещите, плодородни земи и вносния домат ви се струва и е подобен на пластмаса. Унищожихте производството и инженерите се преквалифицираха или избягаха в чужбина и се чудите откъде да намерите правоспособни, за да покриете критериите на чуждестранните ивеститори, че и желаещи да учат няма. Унищожихте образованието и ако накарате 10ина млади хора да напишат едно изречение, половината ще допуснат грешки. А бяхме сред най-интелигентните нации, да, ама допуснали да ни управляват продажни глупци.
https://www.mediapool.bg/andrei-raichev-lekari-kradat-poveche-ot-tsiganite-v-tazi-strana-news278789.html Червен Райчо (милиардер):"Лекари крадат повече от циганите в тази страна" ............................................................................ Та искам да попитам това тъмночервено, уродливо кадесарско Квазимодо, откъде има толкова информация колко крадат циганите, и колко - лекарите? Кажи бе, Урод? Или откакто открадна апартамента на пл. "Народно Събрание" срещу символична цена преди време, си наясно с Кражбите максимално?
Не мога да чета подобни глупости! Свърши си работата, човече, не прави повече, отколкото трябва. Непоискано добро е зло. Не се венчаваш за пациента, лекуваш го. Нищо повече. Но и нищо по-малко.
ами не ги чети
Хубаво е човек да има сърце и душа, особено на бензиностанцията (след като си налее), и при среща с брокера (инвеститора) и чуе : "Цената е 1000 евро на квадрат, вкл. общите части, терасите и мазето, на шпакловка и замазка, и не подлежи на корекция!"
Хърватия 4,4 милиона население 79 болници, България 7,2 милиона- 344 болници . Хърватия 15 % здравна вноска, България 8 %.Да живеят частните болници, свободната инициатива, парите следват пациента и пр. Винциремус !
Хърватия е 4,2 милиона население с 69 болници, а България е 7,2 милиона- с 344 болници . В Хърватия 15 % здравна вноска, в България 8 %. Бюджетът за здравеопазване е точно два пъти по-голям от нашия. В Хърватска има само частни клиники в държавните им болници, но няма такива частни болници, както у нас. за сметка на това в извънболничната помощ 90% от практиките са частни като няма такова чудо на чудесата като лекар-едноличен търговец. Всички останали принципи на осигурителния модел като в нормална цивилизова държава. Частните плащания не повече от 15%, а през допълнителните здравноосигурителни фондове минават до 5% от парите за здравеопазване. данните са от преди 2-3 години. !
Криминалната джунгла е по-арно , нали мачо
Върви стани шеф в Хърватска или върви се лекувай там. Изрод комунистически.
Всичко е правено в частните лечебници където масово се събират пари от здравно осигурените. Дават се пари под масата на личните лекари за да се набавят пациенти. С транспорт се мъкнат баби и дядовци да им слагат стентове. Работят с домовата книга с цел прием на болни. Подкупват се всички проверяващи. Факти известни на всички.
А дали е така, кой ще повярва, че от интензивно кардиологично отделение доброволно е отишъл в Спешното — изгонили са го за далавери.......И той си наваксва разликите с дребна търговия скрита зад ехидната фасада на изтъркани клишета.......
Гост, коментарът ти е на посредствен и неграмотен субект, затънал в далавери и нечистоплътност. Писна ми от простолюдие като теб, което няма елементарна образованост и възпитание. Завист, злоба и комплекси, това е същността ти, която няма елементарна хигиена! Заради такива нещастници България ще тъпче още дълго на едно място. Гроздето е кисело, казала лисицата, защото не може да го стигне! Това си ти паразит, от който полза никаква!
Стига с тези клишета и отвличане на вниманието Ние сме мръсни крадливи убийци които си държим труповете в фризера Крадем и изнудваме на поразия мама ви Долна
Според Цветан Цветанов е така
Spored balgarskia narod e taka i vseki ot vas moje da ,,pee,, za mnogo prestaplenia-sobstveni ,sauchastia i na kolegite si.Ako ima garancii sreshtu sadebvo presledvane.Napravo ste jivi ,,konservi,,na Temida.A gornata Tikova svinia na snomkata ako zapee-ste ima materiali za vsichki vestnici po sveta.Zashtoto SISTEMATA vi napravi SGAN.
Стига с тези клишета и отвличане на вниманието Ние сме мръсни крадливи убийци които си държим труповете в фризера Крадем и изнудваме на поразия мама ви Долна
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена ПоповаД-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена ПоповаВасил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена Попова