Д-р Христо Иванов е началник на Отделението по детски болести на МБАЛ „Бургасмед“ от 1-ви август 2022 г. Завършва медицина в МУ-Плевен през 2002 г., а специалност педиатрия придобива в МУ - София през 2013 г.
Работил е в Детското отделение на болницата в Бяла Слатина от 2004 г. до 2009 г. След това в продължение на 7 години е ординатор в Детския кабинет на Спешното отделение в болницата във Враца. От 2016 г. до 2020 г. е началник на Детското отделение в МБАЛ - Бяла Слатина, а от август 2020г. е ординатор в Детското отделение на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – Козлодуй.
Има специфичен опит в работата с деца с увреждания по проекти с Дома за деца, лишени от родителска грижа „Асен Златаров“ – Враца и в Педиатричната болница в София. При терапията на деца д-р Иванов прилага широко и хомеопатични практики. Той също така има солиден опит при лечение на болни от COVID, като се включва в доброволни екипи още от началото на пандемията.
Д-р Иванов, как избрахте медицината за своя професия?
Още от малък мечтаех да стана лекар. Не съм от лекарско семейство, но харесвах тази професия и тръгнах по този път. После, когато започнах да уча в МУ - Плевен, се убедих, че не съм сбъркал. Това е моята професия.
С какво сте запомнили тези студентски години?
Бяха хубави години. С много работа, много емоции и много добри колеги.
С какво Ви привлече педиатрията?
Обичам децата. Общуването с тях е много зареждащо, радост е да си заедно с дете, дори когато е болно. Те са искрени и неподправени в държанието си, нямат задни мисли. Излъчват благодарност и обич, дори когато ги боли.
Кои са Вашите учители в специалността?
Работил съм на много места, в различни отделения и клиники, общувал съм с колеги, на които съм признателен за знанията, които са ми дали. Не мога да не спомена името на доц. Адриана Анадолийска от столичната Педиатрия, на моя скъп учител от Детското отделение в болницата във Враца д-р Георги Цветков, на д-р Антони Антонов, педиатър, с когото съм работил в болницата в Бяла Слатина и на когото дължа много. Той не е между живите. Отиде си от този свят и още една голяма лекарка, която ми е предала много от своя опит – проф. Ваня Недкова от МУ - Плевен.
Какво Ви носи най-голямо удовлетворение във вашата всекидневна работа?
Радостта на децата, които съм излекувал.
А какво Ви натъжава?
Неуредиците в здравеопазването и ниското заплащане на педиатрите. За тях няма дори потребителска такса. Заради всичко това няма желаещи млади колеги да специализират в тази област. Знае се, че работата с деца е по-трудна и по-отговорна, не личи обаче желание тези проблеми да се решат.
Кой е водещият Ви принцип в общуването с родителите?
Това което ме ръководи в общуването с тях, е разбиране, спокойствие и търпение.
Кои са най-честите случаи, с които се сблъсквате през тази зима?
Типичните за сезона респираторни инфекции. През декември и януари в отделението почти нямахме свободни легла. Хоспитализирахме основно деца с пневмонии, получени вследствие на грипна инфекция или респираторно-синцитиален вирус, които бяха силно разпространени в Бургас в началото на сезона. Имахме и повече случаи на скарлатина, но увеличението не беше в големи размери. Появяваха се единични случаи на чревни вируси, които протичат с повръщане и разстройство.
В личен план, кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Обичам екскурзиите и общуването с природата. Приятно ми е също да гледам телевизия, както и да търся интересна информация в интернет.
Кое човешко качество цените най-много?
Честността.
Какво искате да пожелаете на младите Ви колеги, които сега поемат своя път в педиатрията?
Моето послание към младите педиатри е да имат търпение с децата.
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена ПоповаД-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена ПоповаВасил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена Попова