Д-р Константин Христов е роден в Плевен. Завършва медицина с отличие в Медицинския университет в родния си град през 2020 г., а година по-късно, през 2021 г., е назначен като лекар-специализант в Катедра „Урология и нефрология“ на ВМА, с научен ръководител професор д-р Илия Салтиров, д.м.н.
Научните му интереси са в областта на ендоурологията, минимално инвазивното лечение на уролитиазата, онкоурологията, лечението на доброкачествената простатна хиперплазия и реконструктивната урология.
Д-р Христов участва в редица курсове, симпозиуми и конгреси в различни области на урологията у нас и в чужбина. Член е на Европейската урологична асоциация (EAU) и на Международния алианс по уролитиаза (IAU).
От 2022 г. е асистент-редактор в редакционната колегия на списание „Ендоурология и минимално инвазивна хирургия“, а от 2023 г. активно подготвя докторантура на тема „ Вторични стриктури на уретера – етиология, диагностика и методи на лечение“.
Д-р Христов, разкажете накратко как решихте да станете лекар? С какво Ви привлече медицината, изиграха ли роля в този Ваш избор училището, семейната и приятелската среда?
Лекарската професия винаги е представлявала особен интерес за мен. Това е една от най-благородните професии, затова реших да й се посветя. Моите родители подкрепиха моя избор, за което съм им благодарен. По време на обучението ми в Математическата гимназия в град Плевен вече бях взел решение по какъв път ще поема и след дипломирането ми, за щастие, бях приет в Медицински университет – Плевен още с оценките от предварителните кандидатстудентски изпити.
Защо избрахте урологията като специалност?
Урологията е една високотехнологична и много динамично развиваща се хирургична специалност. В последните години навлязоха много нови техники, с които значително се увеличи качеството на живот на пациентите. Освен това, разнообразието от оперативни интервенции е голямо. В урологията може да се практикува ендоурология, класическа отворена хирургия, робот-асисторана хирургия и редица други видове интервенции. Именно това предопредели и избора ми.
Кои са първите уроци, които научихте от своите учители във ВМА?
Във Военномедицинска академия срещнах едни невероятни професионалисти в лицето на проф. Салтиров и целия негов екип.
Преходът от студентската скамейка към лекарската професия не е съвсем лесен, затова първите уроци са от съществено значение. Умението да взимаш обмислени, бързи и адекватни решения на операционната маса, да преценяваш всеки случай индивидуално и винаги да се стремиш да помогнеш на пациента въпреки трудната ситуация са само част от нещата, които научих в началото.
Разкажете за някои по-интересни случаи от работата си в клиниката, които са Ви донесли особено удовлетворение.
Във Военномедицинска академия ежедневно се сблъскваме с доста разнообразни случаи, някои по-леки, други по-тежки. Като лекар за мен удовлетворението е най - голямо, когато пациентът се чувства добре и е решен неговият проблем.Винаги пациентът е на първо място. Един от многото интересни случаи в практиката беше за млада жена с огромен камък в уретера. На няколко места не бяха успели да решат проблема на жената и тя беше доста отчаяна. Това, на което се натъкнахме по време на нейната операцията беше освен големия камък, който успяхме да разбием, също и пълната облитерация на уретера под камъка. Случаят беше доста предизвикателен, но операцията при нея премина успешно. Накрая в очите на пациентката имаше сълзи от радост, тя не можеше да повярва положителната развръзка.
В каква насока бихте искали да се развивате като специалист, кои теми и проблеми от областта на урологията представляват особен интерес за Вас?
Както споменах, урологията е една много голяма специалност и обхваща много направления. За един млад лекар е от съществено значение да е в течение
с най-съвременните диагностично-лечебни методи във всички направления. Особено интересно за мен е минимално-инвазивното лечение на уролитиазата, онкоурологията и лечението на доброкачествената простатна хиперплазия.
В личен план как обичате да прекарвате свободното си време?
Разбира се, важно е човек освен да бъде посветен на професията си, да намира и време и за себе си. Свободното време обичам да прекарвам със семейството си или да се срещам с приятели. Обичам да играя футбол, тенис, почитател съм на хубавото кино също така.
Любимите ми дестинации са Испания и Италия, въпреки че и в България имаме невероятни места, които посещаваме нерядко с моето семейство.
Кои човешки качества цените най-много у колегите си? Кое според Вас е най-ценното в отношенията между лекари и пациенти?
Качествата, които ценя най-много в своите колеги са това, че преди всичко са добри хора, които винаги са готови да помогнат. Освен това са много търпеливи и добре обмислят всяка ситуация, за да помогнат по най-добрия начин на пациента.
Най-ценното в тези взаимоотношения е преди всичко съвместната работа. Защото ние с колегите работим в колектив, за да постигнем най-доброто за пациента. Също така и пациентите са неделима част от нашия колектив – те ни съдействат, като изпълняват стриктно нашите препоръки и се придържат към назначеното им лечение. Освен това, ще допълня, че доверието между лекар и пациент е от съществено значение.
Ако трябва да обобщите съвсем накратко, кое Ваше желание искате да видите реализирано в най-близко време?
В днешно време все по-сериозно навлизат лазерната хирургия при лечението на доброкачествената простатна хиперплазия и робот-асистираната хирургия в урологията, като това са едни от целите, които си поставям за близкота бъдеще.
Много съм разочарован от "професор" салтиров и неговия екип. От няколко години ми сменят стендове във вма, защото имам стеснение на единият уретер. Салтиров ми каза, че цял живот трябва да нося стенд и да го сменям на една година. Наскоро разбрах, че мога да си направя операция ( даже и с робот ) и да не се налага да нося стенд. Изключително съм разочарован да ме лъжат за здраве и пари.
Абе на кой му трябват тези статии в стил "Бразди"?Случайно някой връзкар се оказва кадърен и всички да викаме осанна?! Ей,колега,спри да се перчиш а ела да поработиш тук,на Запад за да станеш лекар.За никой не е тайна урологията и всичко останало на какво ниво е дори във водещите български клиники.
Особено пък при надутия пуяк Салтиров, син на комунистически генерал. Много случаи, когато му звънят пациенти за преглед и той не си вдига телефона, мамата си е е..ал.
Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, ...
На 1 ноември ни напусна големият невролог и дългогодишен началник на Клиниката по неврология на У ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Млади лекари от Бургас: Вървим заедно към едни и същи каузи
03.11.2024 10:13:05 Невена ПоповаД-р Даниел Марков: В медицината никога няма пръв - всички са равни
27.10.2024 09:32:38 Невена ПоповаД-р Станислав Георгиев: За мен децата са едни "миниатюрни електроцентрали", които ме зареждат всеки ден
20.10.2024 10:11:24 Невена Попова