Д-р Иво Инджов завършва образованието си в Медицински университет – София през 2016 г. Още като студент проявява интерес към офталмологията и започва да работи като доброволец в Очно отделение на УМБАЛ Аджъбадем Сити клиник – Токуда, където по-късно специализира.
Придобива специалност през 2020 г. След спечелен конкурс започва работа като лекар и асистент към Медицински университет – София в Очна клиника в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”.
Специализира хирургия на преден и заден очен сегмент в Университетска болница Антверпен, Белгия.
Редовно участва в научни конгреси и конференции. Член на European Society Of Cataract & Refractive Surgeons, Българско Дружество по Офталмология, European Society of Ophthalmology и др. Професионалните му интереси са насочени към оперативното лечение на катаракта, глаукома, както и на възпалителни и съдови заболявания на ретината.
Д-р Инджов, как решихте да се посветите на офталмологията?
Няколко са факторите, които ме насочиха към офталмологията. Наложи се сестра ми да претърпи 2 очни операции още като дете. Може би още тогава това е породило желание у мен да помагам на хората с очни проблеми. По време на следването си по медицина реших, че искам да се посветя на специалност, в която има хирургия, но няма риск да изгубиш пациент по време на операция.
Обичам прецизната работа, винаги са ме привличали високите технологии и иновациите. По време на един летен студентски стаж попаднах в очна операционна, на операция за отлепване на ретината. Видях, че офталмологията съчетава всичко, което търсех. Това беше моментът, в който взех решение, че това е моята специалност!
Започнали сте работа като доброволец в клиника по очни болести. Разкажете за това време – какво научихте, какво Ви донесе този опит?
Първоначално започнах да посещавам детски очен кабинет, където имах възможността да почерпя знания от един от най-опитните детски офталмолози – д-р Лиляна Димитрова. Малко след това се прехвърлих в сектора за възрастни. Видях как протича един пълен очен преглед, каква е процедурата за прием на пациент и подготовката му за операция, как се правят инструменталните изследвания.
Всичко това ми помогна при започване на специализацията ми аз вече да знам какво се изисква от мен и как да го направя. Скоро след това ме направиха отговорник на специализантите. Започнах да организирам работата и да помагам на по-младите колеги.
Трупали сте опит като специалист в най-утвърдените клиники. Кои са Вашите учители в специалността?
Имах късмета да черпя опит от много колеги с разнообразни умения. Моят първи учител в офталмологията е д-р Алек Топов, един от най-опитните хирурзи в България и ръководител на специализацията ми. Колегите ми в ИСУЛ ме научиха на принципите на лечение на възпалителни и съдови заболявания, както и тежки очни травми. По време на стажа ми в Университетската болница в Антверпен, Белгия, имах възможността да се докосна до едни от най-големите имена в световната офталмология, като проф. Тасиньон, д-р Клаес и много други водещи европейски специалисти.
Важна роля за моето развитие имат и страхотните ми колеги офталмолози от родния ми град Смолян, и по-специално д-р Христина Илиева и д-р Петър Янев.
През последните години офталмологията е белязана от бурно развитие с навлизането на нови технологии, нови класове медикаменти. Кои от тях бихте искали да въведете в работата си в УМБАЛ „Лозенец“?
Болницата разполага с изключително добра материално-техническа база. Ръководството инвестира в нова апаратура, така че разполагаме с пълен набор средства за качествена диагностика и лечение. Предстои ни откриване на детски очен кабинет, с обособена чакалня с декорации и занимания, оборудван с апаратура за прегледи на деца. Така ще можем да се грижим и за най-малките си пациенти.
В каква насока виждате развитието си като специалист в близките години? Кои специфични области на офталмологията са най-привлекателни за Вас?
В момента работата ми е свързана предимно с преден очен сегмент – заболяванията на роговица, леща, глаукома, и виждам развитието си в тази област.
Коя е най-голямата Ви мечта в личен и професионален план?
Стремежът ми е поетапно да започнем да въвеждаме все повече нови техники и дейности в нашата практика. Надявам се Отделението по очни болести на болница „Лозенец“ да се развива и утвърждава все повече като място, на което пациентът може да получи комплексна грижа. И все повече хора да решат да ни се доверят.
Уважаеми читатели, екипът на Zdrave.net Ви пожелава светли празници! ...
Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното р ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Петър Петров: Урологията е изкуство, прецизност и мисия
13.04.2025 11:38:26 Невена ПоповаД-р Станислав Бадаланов: Расте и се учи поколение, което достойно ще ни замести
06.04.2025 10:09:53 Невена ПоповаД-р Йолин Дончева: Транспортирането на малките пациенти е огромна отговорност, която приемам с отдаденост
30.03.2025 10:16:12 Невена Попова