Д-р Жанет Думанова е завършила медицина в МУ - Пловдив през 1996 т. Има дългогодишна практика като специалист по физикална и рехабилитационна медицина. Притежава европейски сертификат по лазерна терапия. Ръководи медицински център, профилиран в областта на физикалното лечение и рехабилитацията.
Д-р Думанова, как решихте да се посветите на медицината?
Медицината е моя мечта от дете. Още в ранна възраст решението да бъда лекар бе взето от мен. Моите синове също ми задаваха този въпрос и отговорът беше и е същия. Винаги и от дете съм знаела, че медицината е моето призвание. Не съм сигурна как точно се получи така, може да се нарече съдба. В нашето семейство медицината е наследствена професия.
Как физикалната медицина стана Ваша съдба?
Отговорът е – лазерите са причината! Всичко започна с дългогодишния ми интерес към лазерите. Бях и съм запленена от тях, от техните невероятни терапевтични способности и откровено смятам, че точно лазерите и роботизацията са бъдещето на медицината
Коя част от тази многолика и разнообразна специалност е най-привлекателна за Вас?
Всичко ми е интересно, защото има изключително много нови възможности, технологии, похвати и техники, които ни дават възможност да се развиваме и да предоставим по качествена и ефективна рехабилитация. Това е свързано с непрекъснато усъвършенстване на знанията и уменията ни. Лазерите, ударно-вълновата терапия, ергон-терапия, TECAR терапия, високоинтензивната и магнитотерапия са само част от иновациите, които прилагаме.
Разкажете за случаи от Вашата практика, които са Ви донесли удовлетворение от постигнатия резултат?
Имаме много случаи с които се гордеем! Момиче след катастрофа, млад мъж също след катастрофа, които сме върнали към нормален живот. Специализирали сме се за физиотерапия на пациенти с мултиплена склероза. Имаме много случаи на пациенти с дискова херния, които се връщат на работа след нашето лечение и не се оперират. Синдромът на замръзналото рамо е тежка диагноза, но при нас десетки пациенти се излекуват. Много спортисти от всички възрастови групи се лекуват с новите ни терапии.
Как според Вас ще се развива специалността във времето на бурен технологичен напредък и непрекъснат стремеж към въвеждане на иновации във всички области на медицината?
И във физиотерапията ще се въведат нови технологии, свързани с роботизирана рехабилитация, поставяне на пациентите във виртуална среда за постигане на рехабилитационни цели. Ще бъде въведена и телерехабилитация.
Ще споделите ли идеи за нови методики, които бихте искала самата Вие да въведете в собствената си практика?
В момента с колегите въвеждаме фокусираната ударно-вълнова терапия и продължаваме с нови аспекти на радикалната ударно-вълнова терапия. За пациентите, преживяли тежък COVID 19, прилагаме нова терапевтична схема с високо интензивната магнитотерапия. Въвеждаме и платформа за телерехабилитация. Продължаваме да изследваме лазерите и тяхното приложение в нови области. Ергон терапията е също нов вид терапия, която започваме да прилагаме. Тук е мястото да благодаря на проф. Елена Илиева, която ме научи, че трябва да се търсят и прилагат иновативните методи и технологии в полза на пациентите
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Обичаме със семейството да пътуваме, да се докосваме до нови места в България и в други страни. Пътуването ми разкрива нови светове!
Какво искате да пожелаете на колегите си – физикални медици преди конгреса, който предстои?
Да са много здрави на първо място, да практикуват, отстояват и разширяват мястото на физиотерапията в съвременната медицина.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и УМБАЛ „Александровска“ са двете стол ...
"Кардиоонкология – екипна грижа за по-добри резултати" – под това мото на 11 т.м. ще ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Георги Василев: Клиничната имунология ме привлече, защото е комплексна и иновативна наука
05.01.2025 09:57:42 Невена ПоповаД-р Елена Николова: Най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш
29.12.2024 10:40:44 Невена ПоповаД-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена Попова