Д-р Комитов, с оглед на настоящата политическа криза в страната, какво очаквате да се случи със средствата, предвидени за бюджета на НЗОК за догодина?
Ако политическата криза не води до неприемане на бюджета на държавата, на НОИ и респективно на НЗОК, няма от какво да се притеснявам. Както виждате, комисиите заседават и най-вероятно бюджетът ще бъде предложен и в пленарна зала, а вече там решението е на законодателите. Мен ме интересува да бъде приет бюджетът.
А ако това не се случи, какви са рисковете пред системата?
В противен случай трябва да ползваме една дванайсета от миналогодишния бюджет. И оттам идват притесненията. Тогава няма да бъдат достатъчни средствата, за да можем да закупим съответните обеми, които сме предвидили в сегашния проект за бюджет на НЗОК за 2017-та.
Кои сфери биха пострадали най-много?
По принцип най-тежките са ни болничната помощ и лекарствената.
В становището си за проектобюджета Българският лекарски съюз настоя за повече средства за доболничната помощ…
Лекарският съюз, както и аз, знаем, че такива са възможностите на икономиката на държавата. Бюджетът е толкова, колкото е разпределен от финансовото министерство. Разпределението вътре в него и това, което иска лекарският съюз, е въпрос на преговори, които предстоят. По общата рамка сме съгласни и двете страни. Проектът, който е предложен, включва и становището на здравния министър, е така направен, че да се увеличават средствата в извънболничната помощ, което всъщност е и една от целите, заложени в стратегията 2020. Дали това е достатъчно увеличение, е друга тема.
Казвате преговори – ще има такива за нов рамков договор?
Надявам се, че ще има, защото, макар и минавайки на варианта да разполагаме с 1/12 от средствата, тези пари трябва да бъдат разпределени не административно или с решение на Надзорния съвет. Няма по-добро от това да се върви към договаряне на обемите, на цените, на методите за остойностяване.
Основна критика в дебатите около парите за здраве за догодина е залегналата възможност НЗОК да прекратява договори с болниците, без да се чака решение на съда по обжалването. Защо предлагате подобна мярка?
Това е разписано и в Закона за здравното осигуряване. Проблемът при прекратяването на договор е, че се обръща внимание само на една част от текста, а именно, че когато се отчете дейност, която не е извършена, тогава се прекратява договора по съответната клинична пътека, а ако втори път се случи това, се прекратява договора с цялото лечебно заведение. Това е първата част – втората е когато не е имало индикации за тази дейност.
Припомням случая от Варна, когато беше отрязана ръка на пациент, поради това, че не бяха достатъчни индикациите за инвазивна интервенция. Не искам да обсъждам и казуса с КОЦ-Пловдив, защото все още няма доказателства… Така че тази втора част – извършване на дейности, които не са индикирани – ако ние не направим това нещо за предварително изпълнение, ако действително се докаже, че органи на пациенти са премахвани, без да е имало индикации за това, колко пациенти ще пострадат докато се произнесе съдът? Това е идеята на превенцията - именно, за да не пострадат пациентите.
И все пак, ако съдът се произнесе, че болницата не била в нарушение?
Ние ще платим веднага средствата.
А ако тя е фалирала през това време?
Защо да е фалирала? И кое е по-опасното – болницата да получи по-малко средства или на човека да му бъдат премахнати органи? Трябва да се търси приоритетът – за мен пациентът е приоритетен пред финансовите средства.
Д-р Комитов, много е вероятно новият здравен министър, който и да е той, да отмени регистрацията в лечебните заведения чрез пръстова идентификация. Какво е вашето мнение изобщо за тази система?
Аз не виждам причина да отпадне. Вложените средства не можем да ги върнем. Те са вложени, защото системата е изпълнена. Въпросът е, че сега очакваме да видим какъв е ефектът спрямо тях, но трябва да минат поне три месеца, за да се прецени това. Моята прогноза е, че ефектът ще бъде дори по-добър от този, който очаквахме. Премахването на тази регистрация на събитие при изпълнителите на болничната помощ аз като човек, оглавяващ финансова институция - няма да ми върне парите, които съм вложил в това.
За мен ефектът ще бъде нулев.
Многократно съм заявявал - политиката в здравеопазването не се определя от касата. Касата не е министерство в министерството – тя изпълнява политиката му. Каквато е политиката на министерството, ние сме длъжни да я изпълним. Тоест новият министър ще реши дали да продължи тази дейност или не. Ние ще я изпълняваме. Ако намери начин да я прекрати, касата ще бъде длъжна да го изпълни.
Очаквате ли дефицит в средствата на НЗОК догодина?
Ако бюджетът бъде приет по начина, по който е предложен, не очаквам дефицит.
Съсловието недоволства и от налаганите лимити на болниците…
Чувам гласове от колеги, че ако новата системата за идентификация остане, трябва да няма лимити. Лимитът идва от там, че бюджетът изобщо е лимитиран и има рамка, в която трябва да се вместим, да направим опит така да управляваме и да разпределяме средствата, че да стигнат за всички медицински дейности. В последните няколко години наблюдаваме, че има константа в обемите на медицинските дейности – няма и промяна в броя на хоспитализациите, които три години не са нараснали. Надяваме се и сега да е така. Ето защо и не очакваме дефицит в края на 2017-та, ако бюджетът бъде приет в този вид.
*Използвани са и въпроси от други медии
Обвиненията срещу Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица ...
Министърът на здравеопазването трябва незабавно да разпише новата HPV-програма, тъй като в момент ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...