Лекарственият регулатор на САЩ FDA преразгледа разрешенията си за спешна употреба за лечение с антитела срещу COVID-19 на Regeneron и Eli Lilly, за да ограничи приложението им, тъй като е малко вероятно лекарствата да работят срещу варианта омикрон, предаде Ройтерс.
Администрацията по храните и лекарствата FDA заяви, че в момента терапиите не са разрешени за употреба в нито един щат или територия на САЩ, но може да бъдат разрешени в определени региони, ако работят срещу потенциални нови варианти.
Агенцията подчертава, че има други терапии, които се очаква да бъдат ефективни срещу омикрон, включително лекарството с антитела на GlaxoSmithKline и Vir Biotechnology, както и наскоро разрешените антивирусни таблетки на Pfizer и Merck.
Миналия месец правителството на САЩ спря разпространението на терапиите с антитела на Regeneron и Lilly и предупреди, че тази мярка ще важи, докато не се появят нови данни за тяхната ефикасност срещу варианта омикрон.
Към 15 януари силно заразният нов вариант представлява повече от 99% от случаите в САЩ.
Двете големи фармакомпании GSK и Vir Biotech засилват производството на своето лекарство сотровимаб, за да посрещнат очакваното нарастващо търсене в САЩ.
FDA също така разшири одобрението си за употребата на ремдесивир - антивирусното лекарство за COVID-19 на Gilead Sciences за лечение на нехоспитализирани пациенти на възраст 12 и повече години.
Regeneron вече заяви, че работи с FDA, за да предостави на пациентите нови допълнителни терапии с моноклонални антитела.
„Докато текат дискусиите с регулатора, нови кандидати за терапевтично лечение могат да влязат в клиниката през следващите месеци“, се казва в изявление на компанията.
Засега Lilly не е излязла с коментар по темата, но в последното си изявление през декември заяви, че нейният кандидат за антитела bebtelovimab поддържа неутрализираща активност срещу всички известни варианти на безпокойство, в това число и варианта омикрон.