!
Неделя, 08 Септември 2024
19
ноем
4
 

40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания

Понеделник, 19 Ноември 2018 | 16:11:08
4

Около 40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания. Ситуацията се усложниява в последните 20 г. Това каза доц. Мария Демирова, специалист по епидемиология на професионалните болести, в презентацията си по време на VII национален ко

Около 40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания. Ситуацията се усложниява в последните 20 г. Това каза доц. Мария Демирова, специалист по епидемиология на професионалните болести, в презентацията си по време на VII национален конгрес по алергология.  

По думите й повечето болни са в работоспособна възраст, част от хората се разболяват именно от заобикалящата ги работна среда. Има сериозен ръст на респираторните болести у нас в последните двайсет години.

„При нас има скромни цифри за такива заболявания, но са основно заради недиагностициране на заболяванията. Важно е работодателите да осъзнават проблемите от такива алергични заболявания, за да могат служителите им да бъдат здрави, а фирмите – успешни. В противен случай е възможно служителите да боледуват по-дълго и дори да съдят работодателите си за причинени вреди“, каза още доц. Демирова.

Д-р Кремена Найденова от клиниката по алергология в УМБАЛ “Александровска” допълни, че през последните години най-честите заболявания са бронхиалната астма и алергичния ринит.

„Наблюдава се тенденция страдащите от бронхиална астма да имат и придружаващ алергичен ринит, който се характеризира със запушване на носа, главоболие, кихане, сърбеж, а астмата протича със следната симптоматика: задух, стягане в гърдите, отделяне на храчки. Има чести случаи, при които алергичният ринит след време еволюира до астма и този момент трябва да се улови навреме“, каза тя.

Мария Стаевска от “Клиника по клинична алергология” в УМБАЛ “Александровска” съобщи в презентацията си, че от ринити и риносинузити страда около 10% от популацията ни и е много важно да се намери своевременно подходящото лечение на това заболяване.  “В съвременния свят разполагаме с богата гама антихистамини, които са много ефикасни. Изследванията при антихистамините продължават като лекарите търсят начини да подобрят тяхната ефикасност”, коминтира д-р Стаевска.

„За избягване на развитието на ХОББ и астма е необходимо ограничаване на тютюнопушене от майките на малки деца, имунизиране и избягване на тютюнопушене в бъдеще“, каза Д-р Стефка Евтимова, педиатър и алерголог. По думите й родените с по-ниско тегло бебета имат по-голяма вероятност да развият астма и ХОББ на по-късен етап от живота си. Голяма роля за развитието на ХОББ и астма играят не само заложените гени, но и тютюнопушенето по време на бременността, ниското тегло, преждевременното раждане.

Нормалното раждане спомага за предпазване от тези заболявания, но по този въпрос все още има полемика сред докторите. Важен фактор са и респираторните инфекции (особено вирусите и алергените в ранен бебешки период до 1 г., начин на хранене, замърсения въздух).  Факторите, които оказват влияние за развитието на ХОББ и астма след 25-годишна възраст, са свързани със замърсяването на въздуха и с тютюнопушенето.

Конгресът беше открит от акад. д-р Богдан Петрунов, но преди това всички присъстващи почетоха с едноминутно мълчание паметта на починалите медицински служители. Акад. Петрунов приветства чуждестранните светила в медицината, пристигнали у нас специално за конгреса. „Вярваме, че в бъдеще ще продължим отношенията в полза на пациентите, благодаря ви още веднъж за присъствието и представянето ви тук“, каза той в заключение и даде думата на проф. д-р Ангелина Киселова. Тя е сред създателите на катедра и специалност по Дентална клинична алергология във факултета по дентална медицина към СУ.

По-късно в рамките на първата научна сесия интереса на присъстващите в залата привлече и презентацията му, в която представи по-детайлно темата за съвременното значение на имунологичните механизми в алергичните заболявания. Все повече в последните години се срещат ДНК-клонирани и секвенирани главни алергени, които представляват своеобразен бум, имайки предвид обхватът им.

Кулминацията на VII национален конгрес по алергология  беше в събота вечерта, когато НДК сметна в лилаво в подкрепа на за страдащите от ангиоеден и алергии.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
qsVM

Гост 25.11.2018 08:22:02

Агент до агент в алергологията!

Въпрос към Митко Гестапото 22.11.2018 06:46:53

Митко, явно знаеш много, този агент Тодор Попов ли е?

Митко Гестапото 19.11.2018 22:49:29

Къде е агент Симов?

Гост 19.11.2018 23:02:30

В архива


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...