Петък, 27 Декември 2024
19
ноем
4
 

40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания

Понеделник, 19 Ноември 2018 | 16:11:08
4

Около 40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания. Ситуацията се усложниява в последните 20 г. Това каза доц. Мария Демирова, специалист по епидемиология на професионалните болести, в презентацията си по време на VII национален ко

Около 40% от населението у нас страда от различни алергични заболявания. Ситуацията се усложниява в последните 20 г. Това каза доц. Мария Демирова, специалист по епидемиология на професионалните болести, в презентацията си по време на VII национален конгрес по алергология.  

По думите й повечето болни са в работоспособна възраст, част от хората се разболяват именно от заобикалящата ги работна среда. Има сериозен ръст на респираторните болести у нас в последните двайсет години.

„При нас има скромни цифри за такива заболявания, но са основно заради недиагностициране на заболяванията. Важно е работодателите да осъзнават проблемите от такива алергични заболявания, за да могат служителите им да бъдат здрави, а фирмите – успешни. В противен случай е възможно служителите да боледуват по-дълго и дори да съдят работодателите си за причинени вреди“, каза още доц. Демирова.

Д-р Кремена Найденова от клиниката по алергология в УМБАЛ “Александровска” допълни, че през последните години най-честите заболявания са бронхиалната астма и алергичния ринит.

„Наблюдава се тенденция страдащите от бронхиална астма да имат и придружаващ алергичен ринит, който се характеризира със запушване на носа, главоболие, кихане, сърбеж, а астмата протича със следната симптоматика: задух, стягане в гърдите, отделяне на храчки. Има чести случаи, при които алергичният ринит след време еволюира до астма и този момент трябва да се улови навреме“, каза тя.

Мария Стаевска от “Клиника по клинична алергология” в УМБАЛ “Александровска” съобщи в презентацията си, че от ринити и риносинузити страда около 10% от популацията ни и е много важно да се намери своевременно подходящото лечение на това заболяване.  “В съвременния свят разполагаме с богата гама антихистамини, които са много ефикасни. Изследванията при антихистамините продължават като лекарите търсят начини да подобрят тяхната ефикасност”, коминтира д-р Стаевска.

„За избягване на развитието на ХОББ и астма е необходимо ограничаване на тютюнопушене от майките на малки деца, имунизиране и избягване на тютюнопушене в бъдеще“, каза Д-р Стефка Евтимова, педиатър и алерголог. По думите й родените с по-ниско тегло бебета имат по-голяма вероятност да развият астма и ХОББ на по-късен етап от живота си. Голяма роля за развитието на ХОББ и астма играят не само заложените гени, но и тютюнопушенето по време на бременността, ниското тегло, преждевременното раждане.

Нормалното раждане спомага за предпазване от тези заболявания, но по този въпрос все още има полемика сред докторите. Важен фактор са и респираторните инфекции (особено вирусите и алергените в ранен бебешки период до 1 г., начин на хранене, замърсения въздух).  Факторите, които оказват влияние за развитието на ХОББ и астма след 25-годишна възраст, са свързани със замърсяването на въздуха и с тютюнопушенето.

Конгресът беше открит от акад. д-р Богдан Петрунов, но преди това всички присъстващи почетоха с едноминутно мълчание паметта на починалите медицински служители. Акад. Петрунов приветства чуждестранните светила в медицината, пристигнали у нас специално за конгреса. „Вярваме, че в бъдеще ще продължим отношенията в полза на пациентите, благодаря ви още веднъж за присъствието и представянето ви тук“, каза той в заключение и даде думата на проф. д-р Ангелина Киселова. Тя е сред създателите на катедра и специалност по Дентална клинична алергология във факултета по дентална медицина към СУ.

По-късно в рамките на първата научна сесия интереса на присъстващите в залата привлече и презентацията му, в която представи по-детайлно темата за съвременното значение на имунологичните механизми в алергичните заболявания. Все повече в последните години се срещат ДНК-клонирани и секвенирани главни алергени, които представляват своеобразен бум, имайки предвид обхватът им.

Кулминацията на VII национален конгрес по алергология  беше в събота вечерта, когато НДК сметна в лилаво в подкрепа на за страдащите от ангиоеден и алергии.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
gVSK

Гост 25.11.2018 08:22:02

Агент до агент в алергологията!

Въпрос към Митко Гестапото 22.11.2018 06:46:53

Митко, явно знаеш много, този агент Тодор Попов ли е?

Митко Гестапото 19.11.2018 22:49:29

Къде е агент Симов?

Гост 19.11.2018 23:02:30

В архива


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...