14 са новозаболелите от COVID-19 за последното денонощие. Това стана ясно от думите на проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб. Четирима от тях се нуждаят от болнично лечение, 10 са на домашен стационар. Така общият брой на откритите случаи на коронавирусна инфекция у нас става 2499.
Изследваните проби за денонощието са 1353. „Това говори срещу казаното, че колкото повече изследвани, толкова повече положителни ще имаме“, отбеляза проф. Кантарджиев.
Шест са активните засегнати от коронавирус области у нас. Новите случаи са: в Пазарджик – един, в Плевен – един, в Разград – два, в Сливен – четири, в София те са пет, в Ямбол – един. „И така, областите, които бяха доста засегнати, в това число Видин със 188 случая, вече няма нови случаи, област Благоевград, където също имахме разпространение на заболяването и имаше 129 случая, няма нови случаи, в Ямбол, където също има засягане и имаме общо 140 случая, новият случай е само един. София и област София, където общият брой на случаите е 1048, новите са само пет“, коментира той.
Заразено е едно дете – 9-месечно бебе от столицата, като заболяването му е безсимптомно, подчерта шефът на НЦЗПБ.
Сред медицинския персонал също има само един нов случай – заболял е шофьор на линейка от Столичната спешна помощ. „Въпреки взиманите мерки, въпреки индивидуалните средства за защита, въпреки маските от висок клас на защита такива случаи са неизбежни, защото медицинският персонал е постоянно във връзка с болни хора“, посочи проф. Кантарджиев.
Новоизлекувани за последното денонощие са 48 души, с които възстановилите се от коронавирусна инфекция у нас стават общо 42% от броя на случаите, или 1064 души. Вчера от „Пирогов“ са изписани петима души, от ВМА – един, РЗИ София е освободила от домашно лечение един човек. В Пловдив са излекувани 18 души, в Благоевград – 8, Видин – 7, Пазарджик – 4, Ямбол – 3, Плевен – 1.
Три са новите случаи на починали, стана ясно още от думите на проф. Кантарджиев. Става въпрос за 78-годишна жена от Пазарджик със сърдечна недостатъчност, 64-годишна жена от Пловдив с исхемична болест на сърцето и диабет, както и 84-годишен мъж в столичната УМБАЛ „Св. Анна“. Средната възраст на починалите у нас е 67 години.
Проф. Кантарджиев се спря и на математическия анализ на епидемичните данни, който сочи с категоричност, че епидемията у нас затихва.
„Преди три седмици говорихме за ефективното репродуктивно число – това значи един болен колко души е заразил. Бяхме казали, че това заболяване средно, ако не се взимат мерки за изолация и дезинфекция, 1 обикновено заразява 3,5. Докато при грипа един заразява двама, а пък всяка година си спомняте в рамките на месеци какви размери взима епидемията. Та, ефективното репродуктивно число вече може да кажем, е под 1 – 0,8. В математическата граница 0,6 – 1. Това значи, че 10 души заразяват 8, тези 8 ще заразят 6 и така епидемията гасне“, коментира проф. Тодор Кантарджиев.
„Друг интересен епидемиологичен факт е анализът на 14-дневната кумулативна заболеваемост, или броят на случаите за 14 дена“, каза още той.
На 2 април 14-дневната кумулативна заболеваемост е била 4,5 на 100 000 души население. На 24 април тя е била 17 на 100 000 души население. „Тогава беше пикът на епидемията“, посочи шефът на НЦЗПБ. На 7 май числата сочат 10 на 100 000 души население, на 16 май – 7,8 на 100 000, на 23 май – 7,1 на 100 000. Сега – 29 май – 5,5 на 100 000.
„Имаме повече от три пъти намаляване на тежестта на епидемията, нещата вървят на добре. Не бива да се отпускаме – маски, дистанция. Най-вече дистанцията и да не се събират много хора. Винаги на открито, и винаги често да си мием ръцете, ако има възможност, ако не – да ги дезинфекцираме“, подчерта проф. Кантарджиев.
Третият важен епидемичен параметър е времето на удвояване на случаите, стана ясно още от думите му. „Ако на 2 май беше 18 дни, значи на 18 дни се удвояваше броят на случаите на заразени, сега на 29 май – на 36 дни. Почти сме удвоили срока за удвояване. Това значи, че в момента имаме два пъти по-слаба епидемия от началото на май. Разбира се, не биха да се отпускаме, защото тези добри данни бяха благодарение на факта, че над 90% от българския народ ни разбра и спазваше мерките“, посочи още той.
Според Корнелия Нинова у нас скоро ще се осъзнае, че не може болниците да са търговски дружества и затова те трябва да са държавен приоритет.
"А всички, които търсят под вола теле и казват, че държавата иззема бизнеси, ще попитам означава ли това, че държавата няма право да има и държавни болници? Ако не бяха те, България как щеше да се справи с коронавируса?”, запита Валери Симеонов по Нова телевизия.
Докато осъдената на последна инстанция Йорданка Пенкова коли и беси в касата, изпълнявайки прищевките на Начева, добро няма да видите.
Важно е да се отворят ресторанти, дискотеки,хотели, басеини....Вие от РЗОК си бачкаите на ГКПП тата !
Ало ТУЛУП, докога ще дежурим ние от провинцията по ГКПП тата бе! Ще гласуваме вече за Вас ама друг път !!
Да гласуват директорите ви и началниците на контрола , че нали Дечо им направи заплатите по 3-4000 лв. и им даваше по две такива заплати ДМС. Още не са го похарчили! А за глупаците, които вярват още, че касата осъществява контрол, са отредени ГКПП и мизерни заплати от 700 лв.
Така е ! Масово работим за под хиляда лева! Само шефовете и тяхните любовници и роднини работят за над 1500 ! И затварят устата на тези които много знаят с 1500!