В навечерието на 141-вата годишнина от Освобождението на България Българският Червен кръст и Националната гвардейска част организираха поклонение пред Докторския паметник в памет на медиците, загинали за Освобождението на България. На поклонението присъства главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов, медицински специалисти от ВМА, посланици, държавни ръководители, представители на сдружения и неправителствени организации.
„Вечна им памет, те извоюваха нашата свобода! Като военни медици, за нас е особена чест да присъстваме на този ритуал, защото никога не трябва да забравяме откъде произлизат нашите корени“, коментира бригаден генерал проф. Мутафчийски.
Той изтъкна, че след Освобождението медицинската служба на Българската армия е формирана по руски модел. „Неслучайно повечето от нашите лечебни заведения тогава носят имената на руски лекари. Някои от тях са ги запазили и до днес, например една от най-престижните болници – „Н.И. Пирогов”, носи името на руски военен лекар. Ние сме длъжни да отдадем почит на нашите колеги, загинали за свободата на България - повечето имена, изписани на паметника, са руски, но ние не бива да забравяме и украинските, румънските и финландските медици, дали живота си в тези битки. Ние сме длъжни да запазим паметта им в своите сърца, да предадем нашите чувства на следващите поколения, за да не се забравя техния подвиг“, каза още началникът на ВМА.
Свещеници от Българската и Руската православна църква отслужиха панихида в памет на загиналите. Гвардейският представителен духов оркестър и Националната гвардейска част отдадоха военни почести и застанаха на почетен караул пред паметника на героите, които със своята хуманна дейност по време на войната създадоха условията за възникването на Червения кръст в България.