Едни от най-тежките случаи, които сме имали в детската токсикология на „Пирогов“, са на деца, които са се нагълтали с таблетките на баба си или дядо си. Това каза директорът на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков пред БНТ по повод увеличените случаи на отравяния при деца през последните седмици.
По думите му причината за натравянето с лекарства е, че често таблетките са глазирани със захарно нишесте и на децата са им интересни.
„Много е опасно, когато в бутилки от безалкохолно се сипва антифриз и се оставят на достъпни за деца места. Това са етиленгликолови отравяния, изключително тежки. Преди години имаше повече корозивни отравяния, вследствие на поглъщане на препарати за отпушване на канали. За щастие, те са разпрашени в по-голямата си част и няма толкова“, каза д-р Здравков.
Той подчерта, че много тежки случаи в детската токсикология има на деца, които са мазани с домашни тинктури. „При бебетата кожата е много по-пропусклива и сме имали алкохолен интоксикационен синдром при болно с инфекция дете, намазано с ракия. Много е важно да се каже и за аспирина, че той е напълно противопоказен под каквато и да било форма за деца под 16 години. Единственото изключение е при деца с кардиологични страдания. Там индикациите за прием на аспирин са други“, каза д-р Здравков и уточни, че аспиринът се асоциира с Рей синдром, който се отключва, когато медикаментът е даден по време на вирусна инфекция и причинява отичане на мозъка и увреждане на черния дроб.
Кой издигна този самовлюбен, но некомпетентен пе_ал?
Happy June, month of Pride
И ти от малък си почнал с антифриза.