С 32 гласа „за“ общинските съветници от ГЕРБ-СДС, ВМРО и „Атака“ срещу 26 „против“ от БСП и „Демократична България“ беше приет бюджетът на Столичния общински съвет за 2020 г. Съветниците се изпокараха по всички секторни политики, като за разлика от миналия мандат, този път не беше подминат и сектор „Здравеопазване“.
Като свой главен аргумент срещу бюджета общинските съветници от БСП и „Демократична България“ изтъкнаха липсата на анализ на предходния бюджет, особено в частта за неизпълнението на заложените капиталови разходи.
„Капиталовата програма за 2019 г. е в размер на 650 млн. лв. ОП са на стойност 305 млн. лв. Усвоени са 68% общо, а от ОП – 67%. Неусвоените средства са 211 млн. лв. Знаете ли колко реда са посветени в доклада на г-жа Фандъкова на тези забележителни резултати – точно 14. Заедно със заглавието! Няма и помен от обяснение защо се получава този забележителен резултат“, каза зам.-председателят на СОС от БСП Милка Христова.
„От изброяването на приоритетите, които г-жа Фандъкова направи, стана ясно, че здравеопазването не е от тях. Това се доказва и от анализа на изпълнението на бюджета за 2019 г., така и от анализа на бюджета за 2020 г. От планираните 60 млн. лв. са усвоени само 85% при тотално недофинансиране от държавата, а от т.нар. общинска отговорност са усвоени 74%. Планираните капиталови разходи 10,8 млн. лв. са усвоени 5,2 млн. лв. – 48%. На комисия по здравеопазване поискахме анализ на неизпълнението. Оказа се обаче, че анализът на Столична община се дава при поискване“, коментира членът на здравната комисия към СОС, също от БСП Диана Тонова.
От липсата на анализ се оплака и съветникът от „Демократична България“ Методи Лалов, който обясни, че това не позволява да се извадят необходимите изводи и да се направи по-добър план за разходването на средствата.
Според Диана Тонова бюджет 2020 е бюджет на застоя. „Това не е програма, няма дори тенденция за развитие, а да не говорим за разрешаване на проблеми, да не говорим за политики. От бюджет от 61 млн. лв. – 50 млн. лв. са за заплати и издръжка, а по време на предизборната кампания всички говорихме за детско общинско здравеопазване. В бюджета няма и дума за общинското педиатрично заведение, което всички твърдяхме, че трябва да направим. Далеч сме от идеята за изработване на здравната карта на общинското здравеопазване. Предвидените капиталови разходи пък са минимални – 3 млн. лв. Как без средства ще развивате материалната база, как ще се спре ликвидацията, която започна да се превръща в серийна дейност?“, попита тя.
В отговор председателят на здравната комисия д-р Антон Койчев обясни, че бюджетат защитавал залегналите приоритети на ГЕРБ-СДС в предизборната програма и осигурявал приемственост. „Този бюджет е обезпечен от данъчната политика. В сектор „Здравеопазване“ бюджетът дава сигурност на общинската здравна инфраструктура. Тя пък от своя страна гарантира трите основни приоритета на общинските здравни политики – осигуряване на базисните медицински грижи на гражданите на София, на социалната фукция, която изпълняват общинските лечебни заведения и на надграждането на профилактичните програми. Преди да говорим и да правим спекулации, да знаем, че бюджетът е сериозна политика, а не поле за политиканстване. Трябва постоянно да помним, че сме избрани, за да работим за хората, а не за собственото си усъвършенстване по актьорско майсторство. Тъй като обичате много да говорите за „гумения печат“, да ви кажа, че има нещо по-лошо от това да си „гумен печат“ и това е да си „гумена глава““, каза д-р Койчев.
Той уточни, че последните му думи са в отговор на честото натякване от БСП, че мнозинството в общинския съвет играе ролята на „гумен печат“.
Припомняме, че с 3-те млн. лв., заложени в бюджета за капиталови разходи в здравеопазването Столична община планира да ремонтира някои лечебни заведения, а в други да закупи апаратура. Най-големият разход обаче е предвиден ремонт на помещение в ДКЦ V за нуждите на данъчна служба. Там ще бъдат отпуснати 260 000 лв.
Съветниците от БСП не са „гумени глави“ а са бетонни кълбета.
Дебелото ниско недоразумение, нереализиран хирург от Александрожска болница