Нужни са ясни критерии кои медицински изделия се заплащат от касата, за кои заболявания се прилагат, както и задълбочен анализ на какви цени ги плащат лечебните заведения. На това мнение е Надзорният съвет на фонда, става ясно от стенограма от заседанието на 22-ри ноември. На него надзорниците обсъждат ежегодния списък с изделията, които се заплащат от НЗОК.
„Идеята е във връзка със следващата процедура, когато трябва да определим стойността, да можем да направим един по-задълбочен анализ дали болниците закупуват тези изделия на цени по-ниски от това, което плащаме ние, за да можем ние да намерим резерв от цената, която в момента заплащаме. Трябва да има ясни критерии кои медицински изделия се заплащат от касата, за кои заболявания“, заявява Галя Кондева, която оглавява дирекция „Лекарствени продукти и контрол по предписване и отпускане".
Става ясно, че липсва информация на каква цена се внасят изделията у нас. „То там е заровено кучето. Ако го внасям за 200 евро тук, а го продавам за 1000, нали разбирате какво се случва“, заявява по темата представителят на синдикатите д-р Иван Кокалов.
„Няма никаква регулация“, отбелязва д-р Кондева, а заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков, допълва, че „те се внасят на килограм“. „То там е цялата работа. Ние даваме много пари за нещо, което не знаем всъщност колко струва. Има драстични случаи“, допълва Кокалов.
От своя страна председателят на Надзорния съвет Жени Начев предлага няколко дирекции в касата да направят проучване какви са цените на изделията например в страни като Германия, Чехия и Унгария. „Добре е да се вземе информация за цените, по които болниците закупуват медицинските изделия, тези, които ние заплащаме, различни болници, защото са различни цените в отделните болници. Да видим там какво е съотношението и тогава да ни се предложи вече допълнителна информация как се виждат нещата след този анализ“, допълва Начева.
Тоз надзорен съвет от вчера ли е, че все на улав се прави къде е заровено кучето?!