„Тази година превенцията е оскъдно подпомогната. Не само липсва превенция, липсват политики за намаляване на вредата, политики срещу употребата на различни по вид акцизни стоки и цялостна стратегия за по-добро здраве, приложена в държавата“. Това коментира здравният икономист Аркади Шарков пред Bulgaria ON AIR по отношение на бюджета за здравеопазване за тази година.
Той прогнозира, че през следващите години средния ръст на бюджета на НЗОК ще намалее. „От една страна, не може безкрайно да се покачва МРЗ в този краткосрочен вариант – или ще трябва да се вдигнат здравни и социални осигуровки, или по някакъв начин този ръст ще бъде оптимизиран. Това най-вероятно ще се заговори в момента, в който наистина излезе наяве каква дупка в бюджета допълнително се създава с всичките тези добавки, нарушението на швейцарското правило, всички аспекти на недисциплинирана фискална политика, на която бяхме свидетели“, смята икономистът. По думите му единствената сфера, в която наистина има смисъл и има голяма възвращаемост за инвестиции, е сферата на здравеопазването, но ръстът там ще намалее от сегашните 15-16% до 8-9%. Това според него пък ще създаде риск пред навлизането на нови молекули, пред увеличаване на реимбурсацията на такива, които вече са на пазара, и не на последно място – риск пред това да има стабилност за болничната помощ.
В коментар на разпределението на бюджета по пера Шарков отбеляза, че в болничната помощ средствата са значително повече, отколкото в извънболничната, и обясни това с думите: „От една страна, населението е болно, от друга, когато един човек стигне до това да има нужда от медицинска помощ, рядко има абсолютно доверие проблемът да бъде решен извънболнично, обикновено има доверие на болница. Затова и когато се прави социология в общините, присъствието на една болница в една община носи престиж на тази община, независимо дали тази болница е просто сграда или реално лекува хора. Хората имат доверие на болниците. Ето защо търсят такъв вид помощ“.
Аркади Шарков отбеляза, че извънболничната помощ е хронично недофинансирана, но липсва и информационна кампания за това какво се полага на човек като пакет от дейности, така че тя да е по-използвана. „Имаше голямо увеличение на този пакет и наистина има възможност голяма част от проблемите да се решат, без да се налага да се ходи в болница“, посочи той.
Здравният икономист коментира и приетото решение за безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст, като припомни, че това не са изцяло безплатни лекарства: „Това обаче не касае всички антибиотици, това касае антибиотика, който е с най-ниска цена, а за всички останали в същата лекарствена група, които са на по-висока цена, пациентът ще трябва да доплати тази разлика“, каза Шарков.
Като намалее ръста в бюджета на НЗОК ще се увеличи ръста на доплащането.
Я,ела да видиш за какво става на въпрос във ФСМП /Спешна помощ/,в провинцията... Всички са на Спешна помощ...болни
Каквото му подадеш и го захапва и джвака, което е най-характерно за прасетата
Брадатия шарлатанин разбира от здравеопазване и икономика колкото свиня от кладенчова вода! Ако не беше синче на баща си, щеше да мие тоалетни с тези си умствени възможности.