От началото на ноември 2018 г. в Силистра ще започне да функционира Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. Той ще се занимава с провеждане на диагностика, лечение, медицинска и психосоциална рехабилитация, както и с продължително лечение и рехабилитация на деца с увреждания и тежки хронични заболявания. Центърът ще предлага също така обучение на родителите на децата за поемане на грижата в семейна среда. Освен това той ще осигурява посещения от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и в социална услуга резидентен тип. Центърът ще осигурява и специализирани палиативни грижи за деца.
Всичко това е записано в проект на Постановление на Министерски съвет, предложен за обществено обсъждане от Здравното министерство.
Предвижда се Центърът да използва базата на Дома за медико-социални грижи за деца в Силистра, който пък на свой ред ще бъде закрит поради отпаднала необходимост от него. До края на годината Центърът ще се финансира от средствата, предвидени в бюджета на МЗ за 2018 г. за издръжка на ДМСГД – Силистра, става ясно още от проектопостановлението.
В област Силистра има 461 деца до 16-годишна възраст с над 50% вид и степен на увреждане, освидетелствани от ТЕЛК. Данните от родилните отделения в област Силистра сочат, че за последните 3 години са родени 83 деца с увреждания. През 2015 г. са родени 26 деца с увреждания, 28 деца с увреждания са се родили през 2016 г. и 29 – през 2017 г., сочат данните на Министерството на здравеопазването.
Планираният капацитет на Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания - Силистра е съобразен с потребностите и възможностите на този етап, посочва здравният министър в доклада си.
Планираният капацитет за дневни грижи е 20 деца с увреждания и хронични заболявания, като специално е предвидена дневна грижа за 5 деца с аутистични и психични проблеми.
Планираният капацитет за почасови грижи е 115 деца, като за 50 от тях се предвижда рехабилитацията да е чрез плуване и хидролечение.
Планираният капацитет за мобилни услуги е 20 деца с увреждания и тежки хронични заболявания, които ще получават грижи на място в семейната среда или в социалната услуга от резидентен тип, където са настанени. За тях и семействата им специалисти ще осигуряват патронаж и консултиране на новородени деца с увреждания и в медико-социален риск, ще извършват необходимите им манипулации, рехабилитация, психологическа и логопедична подкрепа за децата с увреждания и тежки хронични заболявания, гласят плановете на ведомството.
За осъществяване на всички гореизброени тези дейности ще са необходими 25 медицински и немедицински специалисти, с които предложеният за закриване ДМСГД – Силистра разполага, уточнява още министърът в доклада си.