Събота, 21 Декември 2024
10
септ
 

Центровете за обществена подкрепа да получат специален статут, поискаха от сдружение „Аутизъм днес”

Понеделник, 10 Септември 2018 | 13:07:49 Надежда Ненова


Сгради, които са центрове за обществена подкрепа, да бъдат обявени за сгради със специален статут и да получат защита от местната власт, полицията и прокуратурата. Това поискаха сдружение „Аутизъм днес” и фондация „Стъпка за невидимит

Сгради, които са центрове за обществена подкрепа, да бъдат обявени за сгради със специален статут и да получат защита от местната власт, полицията и прокуратурата. Това поискаха сдружение „Аутизъм днес” и фондация „Стъпка за невидимите деца на България” на пресконференция днес по повод двата вандалски акта, извършени върху изграждащия се Център за деца с аутизъм в Плевен през миналия месец.

По думите на председателя на организацията Владислава Цолова, един от главните проблеми е, че грабежите в центъра са били неглижирани от полицията като обикновена битова престъпност. „След първия случай вече бяхме сложили СОТ и крадците, които се оказаха непълнолетни, бяха заловени на място. Малко по-късно родителите им дойдоха да си ги приберат от полицията“, разказа тя и подчерта, че сградите не са обикновени центрове, а места, в които аутистите получават жизнено необходимото им лечение с поведенческа терапия.

Въпреки всички пречки в Плевен центърът ще бъде отворен по план, каза още Цолова. До края на септември ще работи едното крило на сградата, а за октомври има вече записани около 20 деца. До края на годината се очаква да заработи и крилото за възрастни, което е пилотен проект на сдружение „Аутизъм днес”.

„Тъжно е за деца с аутизъм, например, да се разчита изключително и само на финансиране от дарители, при условие, че тези деца са със специални потребности и държавата трябва да започне да гарантира дейности за тяхната социална, образователна и здравна интеграция и адаптация. Следователно, трябва да се разшири обхватът на подкрепа, така че да не се налага родители и пациентски организации да търсят подкрепа, за да създават и развиват услуги за децата със специални потребности“, заявиха от Национална пациентска организация.

От НПО поискаха спешно в двата отворени за промени закона – Закона за социалните услуги и Закона за хората с увреждания, да бъдат регламентирани защитата и статутът и на социалните работници.

„Безопасността и сигурността на служителите в социалните услуги (без значение от затворен или отворен тип, общностни или специализирани), както и на хората в помагащите професии, е силно подценена и необезпечена. Лекари, учители и социални работници са обект на насилие, агресия или злоупотреби. Усещането за безнаказаност и липсата на категоричен практически ефективно приложим законов механизъм за защита създават среда за вандализъм – и морален, и физически“, каза Александър Миланов от Националната пациентска организация.

Зам.-председателят на Държавна агенция „Закрила на детето“ Валери Йорданов се присъедини към искането и заяви, че Агенцията като орган, който ръководи и координира политиката на правителството в тази сфера, може да инициира законодателни промени, които да инкриминират посегателствата върху социалните центрове и работници. „Подкрепяме тази инициатива и заставаме плътно до тези хора“, категоричен беше Йорданов.  

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
qBzU


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...