Най-много млади медици от дипломиращите се тази година възпитаници на Медицинския факултет на МУ – София избират хирургията като специалност – това са 10, 2% от абсолвентите. Следващата предпочитана специалност е анестезиологията, която събира предпочитанията на 7,5% от младите медици, веднага след нея се нарежда кардиологията, която е избор на 6,4% от випускниците на МУ.
Това показват данни от традиционната анкета сред българските абсолвенти на най-старото висше медицинско училище у нас, съобщиха от там.
Повишен е интересът и към специалностите дерматология, вътрешни болести, неврология, педиатрия. В резултатите от анкетата не липсват и изненади - че този випуск ще излъчи лекари по съдебна медицина и нефрология - специалности, които в предишния випуск не бяха посочени от нито един запитан, допълват от МУ. В същото време обаче продължава да спада интересът към специалности като онкология и ендокринология. Тази тенденция се наблюдава няколко поредни години – такъв е изборът на по-малко от 1% от завършващите.
Близо 85% от младите медици виждат себе си като лекари с клинична практика. 8% избират кариера в доболничната помощ, а 6% ще предпочетат научната работа. Съвсем незначителен е процентът (0,50%) на тези, които биха избрали да работят като администратори или държавни служители в здравната система.
С 5% в сравнение с предходния випуск са се увеличили тези, които предпочитат да останат в България (51%). Като основен мотив са посочили семейството и приятелите си, както и каузата да участват в реформирането на здравната система.
Младите лекари, които биха напуснали България (49%), предпочитат да работят в страни от ЕС (74,8%), следвани от САЩ (11,5%). Останалите биха избрали друго място по света за своята кариера. Като най-големи проблеми в системата у нас лекарите посочват на първо място ниското заплащане и след това лошата организация на здравната система. Едва 7% изтъкват като мотив, че в чужбина биха живели по-добре.
Хирургия и анестезиология, за да работят в големи болници зад заключени врати. Никой вече не иска да търпи масовата простотия при ОПЛ, ЦСМП и Спешно отделение, защото ги обърнахте на слуги на простаците.
И от БЛС и от МЗ отчитат по-малко напускащи страната. Това е защото в ЕС вече не искат документ от БЛС, а дипломите вече не се заверяват в МЗ.
Браво! Расте броя на лекарите в България, които могат да разчитат на доходите ха близки и роднини, за да ги издържат докато специализират! Ето така се създава средна класа в бананова република! Само че, като вземат специалност в България като хирурзи и анастезиолози, каво че правят?! Нали техните преподаватели са все още жизнени, с мизерни пенсии и биха искали да работят до 85 годишна възраст поне! Ето тов е модерната държава, само така господа български управници - нека грамофона да свири, а майки и чеда да плачат!