Лошият сън влияе на имунната система и съсирването на кръвта, а те имат ключово значение за справянето на организма с COVID-19. Пациентите с коронавирус, които имат анамнеза за нарушен сън, са проблемни и трябва да се наблюдават по-внимателно. Това е обобщеният извод на група изследователи от Харвардския университет, публикуван в научното списание Clinical Infectious Diseases, предаде Ройтерс.
Недостатъчният и некачествен сън може да доведе да по-висок риск от тежки заболявания и смърт при пациенти с COVID-19, казват учените.
Те са анализирали отговорите на анкета, дадени от над 46 000 участници в дългосрочното проучване на UK Biobank, в това число и 8422, които са били положителни за COVID-19.
Авторите са взели предвид и други рискови фактори, а именно сънна апнея, затлъстяване, тютюнопушене. За основа на анкетата те са взели резултатите от проучване, проведено през периода 2006 до 2010 г., в което са били включени въпроси относно продължителността на съня, дневната сънливост и собствения биологичен часовник.
При участниците с COVID-19 лошите резултати са били свързани с по-висок шанс от летален изход. Учените предупреждават, че проследяването на параметрите на съня при такива пациенти може да има значение за ранното им идентифициране като рискови, което би позволило навременното предприемане на адекватни мерки за тях.