Сряда, 05 Февруари 2025
24
апр
1
 

Удължават срока за носене на маски

Петък, 24 Април 2020 | 15:38:11
1

До 13 май, включително, всички граждани, които се намират в закрити или на открити обществени места трябва да носят еднократна или многократна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата (кърпа, шал и т.н.). Това нарежда министърът на здр

До 13 май, включително, всички граждани, които се намират в закрити или на открити обществени места трябва да носят еднократна или многократна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата (кърпа, шал и т.н.). Това нарежда министърът на здравеопазването със заповед от днес, съобщиха от МЗ. Предишният срок на мярката беше 26 април.

От министерството уточняват, че издаването на новата заповед е обусловено от усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVlD-19 на територията на страната и нарастващия брой на регистрираните случаи на коронавирусна инфекция.

Поставянето на защитна маска при посещение на обществени места намалява епидемиологичния риск от заразяване с новия коронавирус, както за лицето, носещо маската, така и за околните. Трябва да се има предвид, че в редица случаи заболяването протича безсимптомно, което означава, че един човек може да е заразоносител и да не знае.

В същото време наличните до момента научни данни свидетелстват, че вирусът се задържа дълго време върху метални, пластмасови и стъклени повърхности – по тази причина, носейки маска, гражданите ограничават до минимум възможността да се заразят.

Със заповедта можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mcXr

Гост 25.04.2020 00:29:33

"В същото време наличните до момента научни данни свидетелстват, че вирусът се задържа дълго време върху метални, пластмасови и стъклени повърхности – по тази причина, носейки маска, гражданите ограничават до минимум възможността да се заразят." Велико съждение. Що ли си мисля, че втората част на изречението следваше да препоръча на гражданите вместо маска, да си мият често ръцете, или поне, че е по-здравословно да си бъркат в гъ.а, отколкото в устата и носа.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Кирилов става зам.-председател на Националния съвет за хората с увреждания
05.02.2025 16:59:52

Доц. Кирилов става зам.-председател на Националния съвет за хората с увреждания

Заместник министър-председателят Атанас Зафиров ще е председател на Националния съвет за хората с ...

ECDC: Нараства честотата на бактериалните инфекции, резистентни към карбапенеми
05.02.2025 16:34:32

ECDC: Нараства честотата на бактериалните инфекции, резистентни към карбапенеми

Нарастващата честота на инфекциите на кръвта с Enterobacterales, резистентни към карбапенемови ан ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...