!
Събота, 26 Април 2025
23
апр
1
 

Търсят се 2000 доброволци за участие във втората фаза на проекта „Геномът на България“

Сряда, 23 Април 2025 | 17:11:28
1

Проектът „Геномът на България“ навлиза във втората си фаза, като се набират 2000 нови доброволци за участие. Този етап на изследването ще продължи още три години, а резултати от първия, пилотен етап се очакват в края на годин

Проектът „Геномът на България“ навлиза във втората си фаза, като се набират 2000 нови доброволци за участие. Този етап на изследването ще продължи още три години, а резултати от първия, пилотен етап се очакват в края на годината. Основната цел е събирането на широкомащабна генетична информация, която ще подпомогне научните изследвания на редки, генетични и инфекциозни заболявания, както и развитието на персонализирана медицина.

„Чрез изпълнението на проекта „Геномът на България“ ние се включваме в мащабно европейско проучване „Геномът на Европа“, в което всяка страна ще представи типичния за нейното население геном. А целта е генетичните данни да се превърнат в медицински решения“, коментира ръководителката на проекта проф. Радка Кънева от Медицински университет – София.

Проектът „Геномът на Европа“ има за цел да създаде уникална общоевропейска референтна база данни, включваща минимум 100 000 генома, представителни за европейските граждани, и да демонстрира дългосрочните ползи от използването на геномни данни в научните медицински изследвания, здравеопазването и превенцията. Такава база ще улесни разбирането на причините и лечението на генетичните заболявания.

За реализацията на проекта е важно да бъде изградена и да функционира европейска инфраструктура за надеждно съхранение, обработка и споделяне на геномни данни за научни цели. България участва в проекта „Инфраструктура за геномни данни“ GDI с европейско и национално съфинансиране, който ще позволи изграждането на основите на национален хъб за геномни данни, отговарящ на високите изисквания за сигурност.

Стартирал преди година, проектът „Геномът на България“ цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи. България ще допринесе към европейския проект за изграждане на референтни национални геноми, който ще позволи по-бързото внедряване на геномната медицина в клиничната практика  –  за по-добра диагностика, профилактика и превенция на социално значими заболявания.

В първата фаза на Проекта през 2024 г. се включиха над 1000 доброволци, като в момента се извършва пълно геномно секвениране (разчитане) на събраните проби. Проучването има потенциала да открие нови, специфични за българската популация генетични вариации, свързани със заболявания като рак, диабет, сърдечносъдови, невродегенеративни и редки заболявания.

Проектът се изпълнява от Медицински университет – София и Медицински университет – Пловдив в рамките на Научен университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания и BBMRI.bg – част от европейската научна инфраструктура BBMRI-ERIC. Финансирането на втория етап  е 50% от Европейската комисия и 50% от Министерството на образованието и науката.

Геномното секвениране се извършва в Центъра по молекулна медицина на МУ – София, където се гарантира пълна конфиденциалност и най-високо ниво на сигурност на личните данни, уверяват от висшето учебно заведение. Събраните данни ще бъдат съхранявани при строги европейски стандарти и ще бъдат достъпни за други научни изследвания само след предварително одобрение от Етичната  комисия на МУ – София.

Всеки пълнолетен български гражданин без известни генетични заболявания може да стане част от тази национална кауза. Това ще допринесе за напредъка на науката и подобряване на здравето на бъдещите поколения, отбелязват от вуза.

За да участват в проекта, кандидатите трябва да подпишат информирано съгласие, да попълнят клиничен въпросник, да дарят 10 милилитра кръв за изолиране на ДНК, а също така и да дадат съгласието си геномните данни да бъдат съхранени в обща база данни и използвани за научни изследвания.

Конфиденциалността е напълно гарантирана – данните ще бъдат закодирани и съхранявани при най-високо ниво на сигурност, категорични са от МУ – София.

Ако отговаряте на условията и бихте желали да се включите като доброволец, е необходимо да следвате стъпките, описани в сайта на проекта Геномът на България.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
V$87

от бранша 24.04.2025 08:45:17

Този измислен проект,маскиран като загриженост за нацията,просто е цел - ликвидиране на нашите деца от краварите.Разбирайки генома,просто се вижда на какво са податливи и какви инфекции са уязвими.С любезното съдействие на научния потенциал на България.


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...