Четвъртък, 26 Декември 2024
07
юни
 

Тестват лекарства върху 3D модели на тумори

Първото училище по персонализирана медицина събра наши и чужди специалисти

Сряда, 07 Юни 2017 | 17:55:18 Полина Тодорова


Триизмерни модели на тумори, създадени чрез технология на т. нар. биопринтиране, върху които да се тестват различни терапии, е един от най-съвременните подходи в борбата с онкологичните заболявания. Какви са новостите в тази насока в контекста на персо

Триизмерни модели на тумори, създадени чрез технология на т. нар. биопринтиране, върху които да се тестват различни терапии, е един от най-съвременните подходи в борбата с онкологичните заболявания. Какви са новостите в тази насока в контекста на персонализираната медицина обсъдиха наши и чужди специалисти, които взеха участие във форум в София, организиран от Българската асоциация за персонализирана медицина (БАПЕМЕД). Основна тема на първото по рода си Училище за персонализирана медицина беше развитието на молекулярна диагностика в онкохематологията.

„България е страната от региона, която успя да „напипа“ първа правилната посока и до този момент успяхме да постигнем добри резултати по отношение на нагласата на обществото, промяна на нормативната уредба и прилагането на „златния стандарт“ в персонализирана медицина“, заяви при откриването на форума председателят на асоциацията д-р Явор Дренски, като изтъкна, че тя е била създадена именно с цел улесняването на този процес у нас.

Събитието бе открито с лекция на д-р Велизар Шиваров – лауреат на престижната награда за млад учен „Питагор“, който е част от екипа на УМБАЛ „Софиямед“ и има богат опит в сферата на клиничната имунология и хематологията. В лекцията си той представи персонализирания подход при миелоидни злокачествени заболявания с конкретни случаи на пациенти, като посочи, че персонализирана медицина е пример за това как новите технологии могат да се използват както за по-бърза диагностика на пациентите, така и за по-успешното лечение на заболяванията им.

От своя страна проф. Колин МакГъкин, който е президент на Научноизследователския институт за клетъчна терапия в Лион, Франция, представи подходите в приложението на 3D биопринтирането за проучвания на рак и клетъчно-базирани модели. Чрез тях се създават триизмерни тъканни модели на тумори с цел проследяването на ефекта от различни терапии. Подобни модели помагат на учените да експериментират с голям брой лекарства и да преценяват кое от тях би могло да е най-подходящо за пациента, без реално той да бъде подлаган на различни лекарствени схеми. Създаването на подобни туморни копия варира от 20 минути до един час и зависи от вида на самите клетки. Поради бързото им умиране обаче тестове с лекарства не могат да се правят за дълго време, обясни той.

Във всеки случай проучванията с помощта на биопринтирането са от изключително голяма полза за фармацевтичната индустрия, както за избора на най-подходящата терапия, така и за разработването на нови лекарствени продукти, единодушни бяха експертите. Доказателство за интереса в тази насока е мащабният проект IMODI, който се реализира във Франция и е насочен именно към новостите в лечението на онкозаболяванията, използвайки инструментариума на персонализираната медицина и биопринтирането. Той е на стойност 43 милиона евро и е подкрепен от редица фармацевтични компании, както и от френското правителство. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Skhu


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...