С изпълнението на бюджета за тази година ще се опитаме да погасим всички стари задължения към чужди държави и фондове. Това каза председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева след днешното заседание на Надзора по повод отделените едва 70 млн. лв. за лечение на българи в чужбина в проектобюджета на НОЗК за 2020 г. Просрочените дългове са 135 млн. лв. каза в края на септември управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев, а очаквания излишък, който ще формира бюджета на НЗОК за годината е около 150 млн. лв.
Припомняме, че от БЛС и Болничните асоциация настояваха с тези пари да бъде изплатена надлимитната дейност за 2015, 2016 и 2017 г. на всички лечебни заведения, на които Касата дължи средства. Според последното становище на Надзорния съвет по този въпрос обаче, надлимитната дейност ще бъде изплатена само на тези лечебни заведения, които са спечелили съдебните дела срещу НЗОК и на последна инстанция, независимо от допълнителното увеличаване на сумата с лихвите и адвокатските хонорари.
"Допълнителен източник за лечение в чужбина са трансферите от държавния бюджет, които МЗ ще продължи да предоставя за дейностите, свързани с деца. Средства от резерва на НЗОК, който в момента е в размер на 137 млн. лв., ще могат да бъдат използвани за тези плащания. Този размер на средства е планиран на базата на нашите
разчети, договорки и намерения за плащания към Европейските фондове и държави
Това няма да създаде никакви проблеми и напрежение както при обработката на текущи, така и постъпили вече заявления за лечение в чужбина. Средствата за деца не са отделно посочени, защото вече са част от общия размер за лечение на български граждани в чужбина. Нека да приключим изпълнението на бюджета за тази години, защото с изпълнението на бюджета за тази година ще се опитаме да погасим всички стари задължения към чужди държави и фондове. Средствата, които преди идваха по линия на Фонда за лечение на деца, се превеждат от държавния бюджет в бюджета на МЗ в хода на изпълнението. Те са допълнителни и са извън тези 70 млн. лв.", уточни председателя на Надзорния съвет.
Жени Начева коментира, че проектобюджетът на НЗОК за 2020 г. е приет от надзорниците почти единодушно. Единственото изключение е адв. Андрей Дамянов, който се е въздържал.
„Въздържа се представителят на пациентските организации, макар че проведохме доста сериозен дебат по числата. Абсолютният ръст на средствата за здравноосигурителни плащания за 2020 г. спрямо 2019 г. е близо 400 млн. лв. Наблюдава се ръст на всички елементи на здравноосигурителните плащания – на болничната помощ и лекарства над 10 %, а средно с 5 % до 8% е ръстът на средствата за първична медицинска помощ и медицински изделия. Не виждам основание за тревога от страна на представителя на пациентските организации“, каза Жени Начева.
Тя подчерта, че по отношение на медицинските изделия за хората с увреждания в проектозакона за бюджета на НЗОК е предвиден период до 30 юни, в който се запазва настоящия ред на тяхното предоставяне от Агенцията за социално подпомагане, но ще се заплащат от НЗОК. „Този срок е максимален. Ние ще се опитаме възможно най-бързо да променим механизма на финансиране още на следващия надзорен съвет. Много скоро на сайта на министерството ще качим съответните наредби, които уреждат начина, по който ще се заплащат медицинските изделия. Предвидени са средства в проектобюджета в размер на 38 млн. лева, които ще се превеждат като трансфер от държавния бюджет към НЗОК за тази цел.
Касата ще превежда средствата към АСП, която ще отпуска изделията
В първия момент, в който заработи новия механизъм, ще оповестим това и ще започне Касата да ги предоставя. Предстоят промени в Наредба 10 и Наредбата за медицинските изделия. Информационната система, в която ще бъде отразявано всяко решение на ЛКК, ТЕЛК и НЕЛК и в която ще бъде качена спецификацията на медицинските изделия. Ще ползваме експертизата на колеги от АСП към МТСП и експертите от здравното министерство и Здравната каса“, уточни Начева.
По отношение на финансирането на медицинските дейности, председателят на Надзора заяви, че в момента Касата е в процедура по договаряне на НРД за медицински и дентални дейности за следващите три години. „Основните моменти, които са обект на договарянето са цени на пътеки, обем дейности, разпределение на средствата в рамките на получения ресурс както за болничната, така и за останалите направления на медицинската помощ. Имаме предварително съгласие с БЛС, че в текстовете на НРД ще намери място минималния размер на средствата, които ще отиват за разходи за персонал. Какъв ще бъде точния процент не бих искала да предпоставям преди да е договорено с БЛС“, каза Жени Начева.
Надзорът прие проектобюджета на НЗОК
23.10.2019 12:25:44 Надежда Ненова4.442 млрд. лв. в бюджета за здраве. 2.2 млрд. лв. - за болниците, 1.3 млрд. лв - за лекарства
22.10.2019 17:43:08 Надежда Ненова400 млн. лв. повече в бюджета на НЗОК за 2020
22.10.2019 08:34:37