Вторник, 14 Януари 2025
21
апр
 

Сърдечносъдовите заболявания убиват 17 милиона души всяка година

25% от тях се дължат на т. нар. внезапна сърдечна смърт

Сряда, 21 Април 2021 | 12:58:27 Полина Тодорова


Сърдечносъдовите заболявания са причина за 17 милиона смъртни случаи всяка година в целия свят. 25% от тях се дължат на т. нар. внезапна сърдечна смърт (ВСС). Данните съобщи д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация

Сърдечносъдовите заболявания са причина за 17 милиона смъртни случаи всяка година в целия свят. 25% от тях се дължат на т. нар. внезапна сърдечна смърт (ВСС). Данните съобщи д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив на онлайн семинар на тема „Превенция на внезапната сърдечна смърт“. Той посочи, че половината от случаите на ВСС са първа проява на сърдечно заболяване.

За съжаление по-голямата част от случаите на внезапна сърдечна смърт се случват извън дома, а при тях преживяемостта е много малка – около 6%. Шанс за спасяване на пациента има, ако инцидентът се случи на оживено място, особено ако наблизо има автоматичен външен дефибрилатор или линейката пристигне за кратко време, разясни специалистът. От ключово значение и да се прави сърдечен масаж, докато пристигне спешният екип. В САЩ едва 2% от достигналите пациенти с ВСС са изписани живи. При тези хора обаче остава рискът да получат живозастрашаваща аритмия през втората година е около 60%.

Поради тази причина от особено значение е превенцията на това състояние, изтъкна той.

Животоспасяващи за пациентите с повишен риск от подобни проблеми са различните видове дефибрилатори. При съчетанието и с подходяща терапия рискът от внезапна сърдечна смърт  при тях може да се намали с 60-70%, поясни д-р Джинсов. Особено рискови са пациентите с хронична сърдечна недостатъчност с фракция на изтласкване по-малка от 30%,  разясни той в отговор на въпрос на Zdrave.net. Именно при тях е показана профилактиката с кардиодефибрилатор. В още по-голям риск са и пациенти, които вече имат прекаран миокарден инфаркт.Силният пол също е по-рискова група.

Кардиовертер дефибрилаторът е специално устройство, което се поставя в тялото на пациента, и при възникване на животозастрашаващи аритмии изпраща електрически импулси към сърцето, които прекъсват аритмията и така му спасява живота.  В зависимост от вида на дефибрилаторите цената варира от над 10 300 лв. до над 16 000 лв., като въпреки увеличената реимбурсна цена от НЗОК, доплащането за пациентите е съответно между 1800 и 8000 лв. Фактът, че доплащането е високо, се явява проблем за част от пациентите, които не могат да си го позволят, стана ясно от думите на специалиста. В същото време нуждаещите се от подобен апарат са хиляди. Надяваме се това животоспасяващо лечение скоро да бъде достъпно за всички, които се нуждаят от него, допълни д-р Джинсов.

През 2020 г. в България са поставени едва 179 такива устройства, което прави около 25 дефибрилатора на 1 000 000 население. За сравнение в Европа сe имплантират повече от 150 на милион население, а в Германия над 300 на милион. „България сериозно изостава в имплантирането на устройства, които предотвратяват внезапна сърдечна смърт и една от причините за това е необходимото доплащане от страна на пациентите“, допълни доктор Джинсов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
D#%E


Всичко за коронавируса
Още новини
Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила
13.01.2025 17:21:39

Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила

Европейската агенция по лекарствата (EMA) е готова да подкрепи прилагането на новия регламент на ...

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева
13.01.2025 16:48:01

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева

Почина д-р Дора Матеева. За това съобщават от кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...