!
Четвъртък, 14 Май 2026
10
юни
 

Спешните медици ще сезират СЕМ за провокиране на агресия срещу тях

Петък, 10 Юни 2016 | 15:08:25


Спешните медици са обидени от нападките срещу тях в предавания на „Господари на

Спешните медици са обидени от нападките срещу тях в предавания на „Господари на ефира“ и ще сезират СЕМ за провокация на агресия към тях. Освен това те искат официално извинение от екипа на предаването за оклеветяването си. Това става ясно от писмо на председателката на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева.

Става въпрос за две последователни предавания, в които бе показано как медик отказва да извади кърлеж на пациент без заплащане.

В писмото си д-р Кателиева отбелязва, че забиването на кърлеж само по себе си не е спешно състояние според стандарта по спешна медицина и по тази причина не се заплаща от МЗ.

За вадене на кърлеж не е предвидена и клинична пътека или амбулаторна процедура, посочва тя.

В писмото се казва още, че при случай на забиване на кърлеж пациентът трябва да потърси помощ не в спешен кабинет, а при общопрактикуващия си лекар или в неотложен кабинет.

„При положение, че екстракцията на кърлеж не е дейност финансирана от НЗОК или от МЗ, се налага изводът, че процедурата е редно да се заплаща от пациента. При ОПЛ или в неотложния кабинет, пациентът трябва да заплати такса по тарифи, предвидени в този кабинет“, пише още д-р Кателиева и уточнява, че ако няма неотложен кабинет в даденото населено място, тогава ваденето на кърлежа може да стане в спешно отделение на болница – също при заплащане на такси, по тарифи, предвидени там.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yU8M


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ прави преглед на програмите за скрининг на РМШ и колоректален рак
14.05.2026 17:21:52

МЗ прави преглед на програмите за скрининг на РМШ и колоректален рак

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова проведе среща с представители на Българския лекарски с ...

Румъния: Над 1000 лекари напускат страната всяка година
14.05.2026 16:48:45

Румъния: Над 1000 лекари напускат страната всяка година

Всяка година над 1000 румънски лекари подават заявление за издаване на сертификат за работа в чуж ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...