Нормативна промяна, с която да се разреши на спешните медици да изписват антибиотици на хартиени рецепти, искат от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ (НАРСМП).
„Това е установена добра практика по света и не виждаме защо да не сработи и у нас. В противен случай рискуваме ежегодно няколко стотици хиляди нехоспитализирани наши пациенти, нуждаещи се от антибиотично лечение, да бъдат лекувани несвоевременно и без предписанията ни“, посочват от асоциацията.
Основният проблем, с който се сблъскват спешните медици, е че работещите в системата на Спешната помощ в цялата страна лекари и фелдшери нямат електронни подписи, нямат компютри в линейките и практически и да искат, не могат да издават е-рецепти за антибиотично лечение.
По официални данни на МЗ, НСИ и НЗОК през 2022 г. в извънболничната спешна помощ са преминали 1 093 021 пациенти. 34% от тях са прегледани от стационарни екипи във филиалите на спешна помощ (ФСМП), а 66% – от мобилни екипи на домашни визити. От всички прегледани от центровете за спешна помощ (ЦСМП) пациенти 78% не са хоспитализирани и остават вкъщи с рецепти, написани от спешните екипи. Голяма част от тях са с инфекции, нуждаещи се от антибиотично лечение, отчитат още от НАРСМП. „При положение, че няма как да издадем електронна рецепта за антибиотик, ние оставяме пациентите си без лечение, издавайки книжна рецепта, която нито една аптека няма да изпълни“, посочват от там и допълват, че на този етап нямат друг вариант, освен да препращат пациентите към личния им лекар, което ще забави лечението им.
„Дори мобилните ни екипи за в бъдеще да бъдат снабдени с електронни подписи и да бъдат обучени да ползват мобилното приложение през телефона, не навсякъде има интернет. В случай на липса в аптеките на изписания антибиотик, пациентът трябва да търси мобилния екип, който изпълнява други повиквания, за издаване на нова рецепта“, изтъкват още от Асоциацията в становището си, изпратено до Българския лекарски съюз (БЛС).
Становища по проблема са изпратили до съсловната организация и от множество бордове по специалности, както и отделни лекари и фармацевти. Всички без изключение посочват редица проблеми около е-рецептите и препоръчват или пълна отмяна на нововъведението, или гратисен период, по време на който до изчистване на проблемите да могат да се издават и хартиени, и е-рецепти за антибиотици и противодиабетни медикаменти.
Становището на НАРСМП можете да видите тук, тези на бордовете по специалности – тук и тук, а с мнението на отделни лекари и фармацевти можете да се запознаете тук.
Към “спешен” В долния коментар си личи че НЕ трябва да изписвате антибиотици. Очевидно не знаете индикациите за приложението на такива. Бронхита не е индикация за приложение на антибиотик освен при определени групи високо рискови пациенти, цистита може да изчака с един, а ако ви е суспектен за уросепсис няма какво да го лекувате в домашни условия! При грип също не се дава антибиотик “КОЛЕГА”,при липса на данни за вторична бактериална инфекция, както знаете е вирусно заболяване. Поредното доказателство че решението да не изписвате антибиотици е абсолютно на място. Трябват глоби като ви разкарват за неспешни пациенти, а не излишни предписания на антибиотици при деца с ОВИ, ковид и мононуклеоза. Който ви вика за цистит и бронхит да си понесе наказанията.
Пациент ,който след преглед не е приет в болница ЗНАЧИ НЕ Е БИЛ СПЕШЕН по никакви критерии. Няма какво да пишете рецепти за антибиотици ,а ТРЯБВА ДА ПИШЕТЕ ГЛОБИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА СЪС СПЕШНАТА ПОМОЩ !
Личи си ,че представата ви за спешна помощ е от филмите и не сте част от нея.Значи предлагате годишно по около 850 000 нехоспитализирани пациенти, прегледани от спешна помощ и да ги глобяваме и наказваме за потърсена помощ.Независимо ,че са с бронхит , цистит , или грип ще ги оставим без лечение и глобени, докато станат септични т. е. за болница, така ли? Вие сериозно ли ?
Вие спешни ли сте или работническа поликлиника.
Всички с проблеми с рецептите да се обаждат директно на Хинков! МЗ 02 93 01 101
Как може толкова необмислено наредба да бъде изпълнена? Необходими са поне няколко месеца, паралелно използване, да са да се направи оценка на ситуацията! А какво пречеше да се използват и хартиени рецепти, като не се дава медикамент без рецепта от лекар? Но, нали трябва да си усложняване взаимно живота? Това е резултат на факта, че се пишат нормативни документи без участие на компетентни хора и експерти!
Това е истината, безкрайно точен ви е коментара! Имам чувството че с някакво садистично чиновническо сладострастие книжните плъхове, седнали връз трона си от папки, флашки, подвързии, гледат отвисоко и се наслаждават на хаоса, обзел обикновените простосмъртни хора там, долу....
Фигурант алхимик и фигурант психиатър, случайно облечени във власт, друго освен хаос не могат да сътворят. Дано са за малко
Илко Г никога не е изписвал рецепта. Няма ценз.
ХАРТИЕНА РЕЦЕПТА изписана от ЛЕКАР има ВСИЧКИ АТРИБУТИ ПО ЗАКОН!!! ПОДПИС, ПЕЧАТ НА ЛЕКАРЯ, УИН КОД, ДАТА, ИМЕНА НА ПАЦИЕНТА!!! КАКВО ОЩЕ ПОВЕЧЕ ИСКАТ ЧИНОВНИЦИТЕ ТУК??? Пръстов отпечатък на ЛЕКАРЯ и ПАЦИЕНТА ЛИ??? МИЗЕРНИЦИ! Ще се гаврят и ебават с хората!!! И НЕ, НЕ Е ИЗИСКВАНЕ НА ЕС ТОВА - В ЕВРОПА САМО ЕДНА ДЪРЖАВА ИМА САМО ЕЛЕКТРОННИ РЕЦЕПТИ - ЛЮКСЕМБУРГ!!! Навсякъде другаде има и ХАРТИЕНИ РЕЦЕПТИ, абсолютно ЗАКОННИ И ВАЛИДНИ!!!!
Я покажете на раба божи някоя такава рецепта с всички атрибути че аз такава от 20 год стаж не съм вижда?
Защото въртиш незаконна търговия с лекарства.
Никаква отмяна! Да пращат пациентите директно при корифеите Илко Гетов и Хинков!