!
Събота, 26 Април 2025
22
апр
1
 

Система автоматично ще генерира отчетите за ваксинациите

Отпада предоставянето на годишни планове за имунизациите на хартия

Вторник, 22 Април 2025 | 11:19:41
1

Всички приложени ваксини за задължителни, целеви и препоръчителни имунизации да се вписват в НЗИС, предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите, предложен от МЗ за обществено обсъждане. С прое

Всички приложени ваксини за задължителни, целеви и препоръчителни имунизации да се вписват в НЗИС, предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите, предложен от МЗ за обществено обсъждане.

С проекта се създава електронна система, чрез която ще се разпределят, заявяват, отпускат и отчитат биопродуктите за задължителни имунизации и реимунизации, серумите за постекспозиционна профилактика и медицинските изделия за приложението им от МЗ към РЗИ и от тях към лечебните заведения на територията на дадената област. За всяко лечебно заведение системата ще генерира справка за получените и наличните количества биопродукти, като се приспадат приложените ваксини за изпълнение на Имунизационния календар.

Необходимо условие за работа на системата е наличието на годишен план, който определя максималното количество от всеки биопродукт, който дадено лечебно заведение може да заяви и получи за календарна година.

Системата автоматично ще изчислява необходимите количества ваксини

като задължение на съответното лечебно заведение е да извърши проверка и потвърди годишния план.

С въвеждането на система отпада изискването за предоставяне на хартиен носител в РЗИ на годишни планове и на отчети за налични и приложени биопродукти. Вписването на извършените имунизации в НЗИС ще позволи въз основа на данните в електронните записи автоматично да се генерира отчет на обхванатите от подлежащите на задължителни имунизации и реимунизации за даден период лица по кодове за съответната имунизация. Вследствие на това ще отпадне и предоставянето в РЗИ на отчет на имунизираните лица на всяко тримесечие. На база генерираните отчети на лечебните заведения ще се обобщава имунизационен отчет за постигнатото имунизационно покритие по области и за страната.

Отпада изискването за ежегодно предоставяне на медицинските специалисти от училищните здравни кабинети на данни от общопрактикуващите лекари за имунизационното състояние на ученика към началото на учебната година.

Общопрактикуващите лекари и лечебните заведения за болнична помощ, в структурата на които има родилно отделение ще предоставят в РЗИ информация по електронен път за неявилите се на задължителни имунизации и реимунизации лица, както и сведение за родителите, отказали задължителна имунизация на детето си.

Наредбата предвижда още

МЗ да продължи да осигурява и финансира имунизацията срещу коклюш при бременни

за защита на новородените от заразяване, заболяване и усложнения. Програмата е стартирана през 2024 г., поради епидемично разпространение на коклюш в страната и обхваща бременните жени с документиран период на бременността между 27 и 36 гестационна седмица, които по желание могат да се ваксинират включително с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание. Така е осигурена ваксина срещу коклюш за определена група от населението, при която имунизацията е по специални показания – създаване на пасивна защита на новородените срещу коклюш през първите месеци от живота.

За осигуряване на възможност за безплатна имунизация срещу коклюш на бременни жени в 27-36 гестационна седмица и за да се избегне потенциален, но непотвърден риск от намаляването на постваксиналния имунен отговор на новороденото срещу коклюш, в Имунизационния календар е разписан ред, съгласно който при деца, родени от ваксинирани по време на бременността срещу коклюш майки, задължителната имунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и вирусен хепатит тип В се провежда от двумесечна възраст. Последващите имунизации се прилагат не по-рано от 4 седмици след предходна доза, съответно от тримесечна и четиримесечна възраст.

Същият ред е създаден и за имунизацията срещу пневмококови инфекции като при деца, родени от ваксинирани по време на бременността срещу коклюш майки, задължителната имунизация срещу пневмококови инфекции се 5 провежда от двумесечна възраст. Последващата имунизация се прилага не по-рано от 8 седмици след първата доза, съответно от четиримесечна възраст.

В списъка с препоръчителни имунизации е добавена ваксината срещу респираторно-синцитиален вирус. В Наредбата е дописано и че грипна ваксина може да се прилага и през цялата бременност, което е в съответствие с медицинската информация на разрешените за употреба в България грипни ваксини, посочена в Кратката характеристика на продукта.

От целевите имунизации отпада ваксината срещу коремен тиф, поради липсата в страната на ваксина срещу заболяването.

Пълния текст на проекта и мотивите към него може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E2wW

Гост 22.04.2025 14:39:47

Те тези имунизации се подават от личните лекари от 4 (ЧЕТИРИ) години в НЗИС ежедневно ,преди това и в РЗОК ежемесечно (от 2004г) с месечните отчети. Сега някакви тулупи в МЗ направили .....проект. Пълна шизофрения цари в тази келава здравна система от съветски тип ръководена от нискочели същества


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...