„Въвеждането на верификацията като концепция сама по себе си е много фармацевтична като логика. Не вярвам някой фармацевт да е против нея. Но трябва да сме наясно, че верификацията като система не казва дали лекарствата са фалшиви, тя казва дали имаме фалшифицирано лекарство. Това са две различни неща.” Това коментира пред Нова телевизия председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев относно въвеждането на електронна система за верификация на лекарствата.
„Фалшиво лекарство е това, което съвсем не е това, което пише на него, а фалшифицирано лекарство е такова, което не е внесено на територията на България от фирмата, която има права за него”, поясни той.
По думите му лекарството може да е истинско, но може да е чисто търговски фалшифицирано. Т.е. верификацията ще доказва само дали дадено лекарство е с произход от фирмата, която държи правата за него.
„Системата наистина ще позволи не само на българските, но и на европейските граждани да знаят дали лекарството идва от съответните производители или вносители, които са произвели това лекарство. Именно това е гаранцията, че лекарството не е фалшиво, което е нещо добро”, заяви д-р Станимир Хасърджиев председател на Националната пациентска организация.
По думите му системата се въвежда на общоевропейско ниво от няколко години, но ние чакаме до последния момента за това.
Готовността на България за системата за верификация е съизмерима с тази в ЕС
23.01.2019 16:32:52 Надежда НеноваСистемата за верификация на лекарствата ще реши проблема с незаконния износ
18.01.2019 16:42:26 Надежда НеноваСамо 47% от аптеките имат готовност за системата за верификация на лекарствата
15.01.2019 14:29:24 Надежда Ненова